Çocuklarda Kulak Akıntısı Belirtileri Ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Akıntısı, Belirtileri Ve Tedavisi

Çocuklarda kulak akıntısı çeşitli nedenlerden ötürü meydana gelmektedir. Tedavi uygulanırken bu nedenlere bağlı olarak ayrım yapılmakta ve özel tedavi uygulanmaktadır. Çocuklara görüldüğünde genellikle akla ilk gelen neden kulağa yabancı cisim kaçması olmaktadır. Bunun yanı sıra çocuklar uçağa binildiğinde de bu tür durumlar meydana gelmektedir.

Çocuklarda Kulak Akıntısının Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda kulak akıntısının nedenleri arasında ilk sırada kulak kiri yer almaktadır. Bu kirler dışarı akmakta ve zararsız olmaktadır. Bunun yanı sıra bakteri kaynaklı enfeksiyon da iltihaba neden olmakta ve bu da ilerleyen süreçte dışarı akmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ihmal edilmemeli ve vakit kaybedilmeden mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kulak akıntısının diğer nedenleri incelendiğinde kulak kanalında egzama görülmesi, cilt tahrişleri, ani yaşanan basınç değişiklikleri, kulak zarının yırtılması, bakteri kaynaklı enfeksiyon ve yüksek sesin olduğu gürültülü ortamlar rahatsızlığa yol açmaktadır.

Çocuklarda Kulak Akıntısı

Çocuklarda kulak akıntısı birbirinden farklı derecelerde görülmektedir. Bazı akıntılar hafif dereceli olmakta ve ciddi bir durum teşkil etmemektedir. Ancak akıntının rengi beyaz sarıysa, kanlıysa ya da bir yaralanma nedeniyle ortaya çıkmışsa durum ciddiyet arz etmektedir. Bunun yanı sıra hastada ek olarak ateş, işitme kaybı, kulak kanalına kadar çıkan şişlik, kızarıklık gibi durumlar olduğunda hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Bu durum kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Çocuklarda Kulak Akıntısının Tedavisi

Çocuklar kulak akıntısının tedavisi yapılırken eğer enfeksiyon kaynaklı bir akıntı varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Akıntının süreklilik göstermesi çocuğun kulak zarının delik olduğu manasına gelmektedir. Bu durumda tedavi şekli olarak genellikle antibiyotik ilaç tedavisi ya da kulak damlası verilmektedir.

Kulakta kanama görüldüğü hallerde tedavi şekli kulak burun boğaz uzmanının detaylı muayenesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kulak kirinden dolayı meydana gelen akıntılarda çözüm daha kolay olmaktadır. Bu durumda kulak yolundaki kir tülbent yardımıyla hafif şekilde temizlenmeli, doktor tarafından verilen kulak damlaları kullanılabilmektedir. Eğer kulağa su kaçma durumu söz konusu ise su kaçan kulağı aşağı eğerek ve kulak memesini bastırarak hafif hareketler ile kulağın içerisindeki su çıkarılmalı, böylece akıntı ortadan kaldırılmalıdır.

Bazı çocuklarda kulak akıntısı banyo yaptıktan sonra daha da artmaktadır. Bu durumlarda mutlaka akıntıya karşı önlem alınması gerekmektedir. Akan sıvı yeşil ya da sarı renkteyse, kötü bir kokuya sahipse böyle durumlarda çocuk mutlaka doktor tarafından muayene edilmelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.