Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocukların yaşayacakları kalp çarpıntısının belirtileri ve tedavisi ile ilgili pek çok merak ettiğiniz detay olabilir. Sizler için de yardımcı olacak bu açıklamalara baktığınızda, çocuklarda görülen kalp çarpıntısının nasıl bir sonuca doğru gideceğini öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte çocuklarınızın kalp sağlığını korumak için de önemli adımları atabilirsiniz.

Doğuştan yaşanan kalp hastalıkları, çocuk yaşlarda daha fazla belli olmaktadır. Kalbin delik olması durumunda veya ailede başka bir kişide bulunan kalp hastalığı da genetik olarak geçebilmektedir. Bu durumlar, çocuklarda kalp çarpıntısının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunun dışında sosyal ve psikolojik etkenlerin de içerisinde bulunduğu pek çok nedenden dolayı çocuklarda kalp çarpıntısı kendisini farklı şekillerde belli edebilmektedir.

Çocuklarda kalp çarpıntısının belirtileri nelerdir?

Her yaştan insanın hayatını tehdit altına alan kalp çarpıntısı, çocuk yaşlarda görüldüğünde daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle de çocuklarınızın bu şikayetini ciddiye almanız gerekmektedir ve bir an önce doktora göstermeniz de gereklidir. Tetkik ve muayenelerin yapılması neticesinde belirtilerine göre, nedenlerin de ortaya konacağını görebilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun dudakları morarıyorsa, tırnaklarında veya ayaklarında morluklar varsa ve ağladığında bu morarmalar daha fazla belli oluyorsa, bu durumlarda kalp hastalığını işaret edebilmektedir. Bu nedenle de mutlaka dikkat edilmesi gereken ve uzman bir doktora başvurulması gereken anları barındırmaktadır.

Çok sık nefes alması halinde veya çabuk yorulması durumunda da yine kalp hastalığının olabileceğini gösterir. Yaşıtlarına göre daha yavaş kaldığında ve geriden geldiğinde, kalp hastalığı belirtileri arasında bulunan bu durumların incelenmesi gerekmektedir.

Çocuklarda kalp çarpıntısı neden görülür?

Anne hamilelik dönemlerinde alkol veya sigarayı çok sık kullanmışsa, zararlı maddelerden dolayı yaşanabilen bir durum şeklinde yansıtılmaktadır. Aynı zamanda annenin şeker, tansiyon veya kalp hastalığının olması da yine çocuklarda doğumdan itibaren süregelebilecek olan bir kalp hastalığını iaşret eder.

Bazı hastalıkların ve aşılmayan zorlukların da etkisiyle çocuklarda kalp çarpıntısı meydana gelir. Bununla birlikte sınav dönemlerinde yaşadıkları kaygı ve stresin de etkisiyle ortaya çıkabilmektedir. Utanç duygusunun yaşanması, baskı hissettirilmesi, stres ya da yorgunluk altında olması halinde çocuklarda kalp çarpıntısı meydana gelebilmektedir.

Enfeksiyon hastalıkları, romatizma, kas problemleri veya alerjik hastalıklarla birlikte astım, vitamin eksikliği gibi durumlar da kalp çarpıntısını meydana getirebilmektedir.

Çok değer verdiğiniz çocuklarınızın buna benzer problemlerinin tespit edilmesi için yaşadıkları şikayetleri sizlere yansıtmaları halinde bir an önce uzman bir doktora göstermeniz gerekmektedir. Aksi halde çok daha büyük problemlerin yaşanabileceğini de unutmamalısınız.