Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Çocukların sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalıklara özellikle de kızıl ve kızamığa dikkat etmek gerekir. Kış ve ilkbahar ayları bulaşıcı hastalıkların yoğun olarak ortaya çıktığı dönemdir. Geçmişte salgınlar haline görülen bulaşıcı hastalıklardan birçok çocuk ölmüştü. Günümüzde birçok bulaşıcı hastalığa karşı geliştirilmiş aşılar mevcuttur. Bulaşıcı hastalıklara genellikle virüsler neden olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bakteriler de vücutta çoğalarak enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Bulaşıcı hastalıkların tedavisi antibiyotiklerle yapılmaktadır. Çocuk hastalıkları belirtileri ve tedavi yöntemleri aşağıda anlatılmıştır.

l Boğmaca; bu hastalık nezle ve gözlerde sulanma ile başlar. Sık ve tekrar eden öksürük olur. Bazen çocuklar öksürürken morarabilirler. İlk 6 alık bebeklerde hastalık çok tehlikeli olabilir. Hastalanan çocuğa iki hafta boyunca antibiyotik tedavisi uygulanır. Ayrıca rahat soluması için de su buharı uygulanır.
l Kabakulak; kulak alt ve önündeki bezlerin iltihaplanması ve şişmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Çocuk yemek yerken ve çiğneme esnasında çok zorlanır. Karın ağrısı, yüksek ateş, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi belirtileri olur. Hastalığın tedavisinde ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.
l Kızamık; çok bulaşıcı ve en tehlikeli çocuk hastalıklarından biridir. Ateş, öksürük, gözlerde kızarıklık gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Boyunda ve alında başlayan döküntüler tüm vücuda yayılır. Hastalığın kuluçka dönemi 2-3 hafta civarıdır. Sıklıkla zatürre ve orta kulak iltihabına neden olur. Tedavi edilmezse kalp yetmezliğine sebep olur. Ateş düşürücü ilaçlar kullanılır ve çocuğun bol su tüketmesi önerilir.
l Kızamıkçık; çocuklar için çok tehlikeli olmayan bir hastalıktır. Vücutta küçük sivilceler şeklinde ortaya çıkar. Ateş, burun akıntısı, gözlerde sulanma gibi belirtileri vardır. Hastalık özellikle hamile kadınlarda ciddi tehlikeler oluşturabilir. Anne karnındaki bebeğe ciddi zararları vardır. Bu nedenle anne adaylarının hamile kalmadan önce bu hastalığa karşı bağışıklık kazanıp kazanmadıkları test edilmelidir.
l Kızıl; genellikle kasık bölgesinde başlayan ve vücudun tümüne yayılan kızıl renkli döküntülerle ortaya çıkar. Çocuğun dili frambuaz rengine yakındır. Yüksek ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık ve mide bulantısı başlıca belirtileridir. Hastalık antibiyotik ile tedavi edilir. Tedavi edilmediği durumlarda kalp ve böbrek yetmezliğine neden olur.
l Suçiçeği; kış ve bahar aylarında ortaya çıkan bir hastalık olan suçiçeği, halsizlik ve yüksek ateşle başlar. Vücudun belirli yerlerinde içi su dolu tanecikler oluşur. Tedavisi ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile yapılır. Vücuttaki döküntülerin kaşınmasının önüne geçmek için çeşitli losyonlar verilir.
l Grip; çocuk hastalığa yakalandıktan sonra öksürük, nezle, boğaz ağrısı, kusma, mide bulantısı, ishal ve ateş gibi belirtileri vardır. Çocuğun bol sıvı tüketmesi ve bol bol C vitamini alması önerilir. Boğaz pastilleri, öksürük şurubu verilerek boğaz ağrısı rahatlatılır.
l Ortakulak İltihabı; grip ve nezleden sonra kulak ağrısı görülür. Ateş ve kulak akıntısı orta kulak enfeksiyonu belirtilerindendir. Hastalığın tedavisi için antibiyotik uygulanır. Antibiyotik tedavisi bittikten sonra çocuk doktor tarafından tekrar kontrol edilmelidir.