Cilt Hastalıklarının Çeşitleri

Cilt hastalıkları, hem sağlık hem de görünüm açısından, insanların yaşamını olumsuz yönde etkileyen hastalıklardır. Bazen iç organlarda meydana gelen bir bozulma, bazen alerjik nedenler ve genetik faktörler, bazen de kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımından kaynaklanan cilt hastalıkları, nedenine göre tedavi edilmektedir.

Cilt Hastalıklarının Çeşitleri

Uçuk: Tıp dilinde herpes olarak adlandırılan uçuk, genel olarak dudaklarda oluşan bir cilt hastalığıdır. Lenf bezlerinin iltihaplanmasına bağlı olarak oluşur ve yüksek ateşe sebep olur. Kişinin, günlük hayatta yeme içme, gülme, konuşma ve tüm aktivitelerini olumsuz yönde etkiler. Bulaşıcı bir hastalıktır ve tedavi edilmezse daha çok kişiye bulaşır. Tıbbi olarak, çeşitli içeriklerdeki ilaçlarla tedavi edilebildiği gibi, evde de buz, sarımsak, aloe vera ve nane yağı gibi yöntemlerle tedavi edilebilir.

Gül Hastalığı: Daha çok bahar aylarında görülen gül hastalığı, stres, yorgunluk ve mevsim geçişlerine bağlı olarak ortaya çıkar. Kırmızı renkli, ve üzeri kepekli şekilde oluşan deri döküntüleriyle kendini gösteren hastalık, kendiliğinden iyileşebilme özelliğine sahiptir. Vücudun yüz dahil çeşitli bölgelerinde görülebilir.

Egzama: Sık görülen cilt hastalıklarından birisidir. Deri üzerinde kızarıklık, şişme ve içi su dolu kabarcıklar şeklinde tanımlanan egzamanın sebepleri de birbirinden farklıdır. Her yaşta görülebilen egzamanın, nedeni ve tedavisine dair tıp dünyasında kesin bir uzlaşma olmasa da cilt üzerinde oluşan çatlakların kaşınması sonrasında mikrop kapma sebebiyle oluştuğu düşünülmektedir. Doğru teşhisle hasta iyi bir nekahat dönemi sonrası iyileştirilmektedir.

Sivilceler: Genel olarak ergenlik dönemindeki gençlerde görülen sivilceler, bazı durumlarda farklı yaş gruplarında da görülebilir. Ergenlik harici görülen sivilceler, cilt hastalığı olarak nitelendirilmekte ve nedeni belirlenerek uygun ilaçlarla tedavi edilmektedir.

Sedef: Deride, kırmızı lekelerin üzerinde oluşan beyaz kepeklenmeler olarak tanımlanan sedef hastalığı, cilt hastalıkları denildiğinde ilk sıralarda gelmektedir. Farklı cilt tiplerindeki insanları etkileyen değişik türleri vardır. Temel sebebi strestir ve bulaşıcı özellikte bir cilt hastalığı değildir. Bağışıklık sistemi zayıf olanları daha çabuk etkiler.

Cilt Kanseri: En tehlikeli cilt hastalığıdır. Deri üzerinde kötü huylu tümörlerin oluşması şeklinde görülür. Tedavisi gecikirse, en az diğer kanser türleri kadar tehlikelidir. Kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımından stres, yorgunluk ve iç organ hastalıklarına kadar birçok sebebi vardır. Doğru teşhis sonrası uygulanan bir tedaviyle iyileşme sağlanabilir ancak hastalığın tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir.

Görüldüğü üzere, cilt hastalıkları oldukça çeşitlidir ve her hastalığın sebebi de farklıdır. Cilt üzerinde görülen herhangi bir anormal durumda, hastalığın teşhisi için mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulmalı ve tedavisi sağlanmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.