Cilt Hastalıkları Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Hastalıkları Kaşıntı, Belirtileri ve Tedavisi

Cilt hastalıklarının bir belirtisi olarak ortaya çıkan kaşıntı, bazen vücudun tamamında bazen de vücudun belirli bir bölgesinde ortaya çıkar. Cilt hastalıkları kaşıntı ile beraber, ciltte kızarıklık ve döküntü şeklinde belirtiler de ortaya çıkabilir. Alerji, egzama, mantar, sedef, böcek ısırıkları gibi birçok cilt hastalıkları kaşıntı ile ortaya çıkar. Bunların yanı sıra, kurdeşen ve isilik de kaşıntıya neden olan cilt hastalıklarındandır. Kaşıntıya sebep olan hastalığın tedavi edilmesi ile kaşıntı problemi de ortadan kalkacaktır. Kaşıntıyı önlemek için, soğuk su ila kaşınan bölgeye kompres yapmak, cilde nemlendirici sürmek, özellikle parfüm içermeyen cilt bakım ürünleri kullanmak, kaşıntı yapan kıyafetler giymemek gibi önlemler alınabilir.

Kaşıntıya Neden Olan Hastalıklar

l Kurdeşen; alerjenlere reaksiyon gösteren vücutta, cilt hücreleri tarafından üretilen histamin isimli kimyasal kurdeşene neden olmaktadır. Yaklaşık 1 cm büyüklüğünde beyaz ve kırmızı renkte lezyonlar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Akut ya da kronik olmak üzere iki türü olan kurdeşende ciddi anlamda kaşıntı meydana gelir. Akut kurdeşen, bazı yiyecekler, böcek sokmaları, grip, soğuk algınlığı gibi sebeplere bağlı olarak oluşurken, kronik kurdeşen, bağışıklık sistemindeki antikorların vücuda saldırması sonucu ortaya çıkar ve 1,5 aydan fazla sürer. Alkol tüketimi, stres ve yüksek tansiyon kronik kurdeşene neden olur.
l Enfeksiyonlar; mantarlar, sedef hastalığı, egzama, uyuz hastalığı, kepek, suçiçeği gibi hastalıklar cilt hastalıklarıdır. Bu hastalıkların en önemli şikâyeti kaşıntıdır. Vücutta belirli bölgelerde oluşan kaşıntılar hemen kızarır. Döküntü, kırmızı lekeler, ciltte tahriş ve kabartılar şeklinde olur. Kaşıntının yanı sıra ciltte daha farklı şikâyetler de ortaya çıkarsa hemen doktora başvurulmalıdır.
Doktora Ne Zaman Başvurulur?

Cilt hastalıklarında yaşanan kaşıntı nedeniyle doktora ne zaman başvurulur, şimdi ona bakalım. Uzun süre devam eden ve geçtikten sonra tekrar nükseden kaşıntılar, çok şiddetli yaşanan kaşıntılar, kaşıntının yanı sıra, sarılık, cilt iltihabı, nefes darlığı gibi belirtiler de varsa, sebebi belli olmayan şekilde tüm vücudu kaşıntı sarmışsa hemen bir doktora danışılmalıdır.

Cilt Hastalıkları Kaşıntı Tedavisi

Vücutta kaşınan yerlere dokunulmamalıdır. Bu kaşıntılar ciddi problemlerin belirtisi olabileceğinden hemen doktora başvurulmalıdır. Kaşınan yerlere herhangi bir doktora danışmadan bir ilaç veya krem sürülmemelidir. Cilt hastalıkları kaşıntı tedavisi, Ilık su ile duş almak kaşıntıyı hafifletir. Ayrıca ışık tedavisi ile de kaşıntıdan kurtulmak mümkündür. Vücutta sebebi bilinmeyen bir kaşıntı olduğu zaman ilk yapılması gereken şey bir doktora başvurmaktır.