Cilt Deri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt, tüm vücudu kaplayan en büyük organdır. Vücut ısısını ayarlamak ve vücudu dış etkenlerden korumakta etkilidir. Üst deri, alt deri ve deri altı olmak üzere üç bölümden oluşur. Bu bölümlerin biri ya da bir kaçında zaman zaman ortaya çıkan sorunlar cilt hastalıkları olarak isimlendirilir. Her bireyde farklı şekilde ortaya çıkan ileryen bu hastalıkların belirtileri ve tedavileri de birbirinden farklıdır. Halk arasında da sıkça duyulan ve görülen deri hastalıkları tedavisi ve belirtilerini kısaca ele aldık. İşte o çok görülen cilt hastalıkları…

l Ergenlik sivilcesi ve akne: Cilt hastalıkları arasında en sık görülen sorun akne ya da sivilcelerdir. Ergenlik çağında başlayan ve bazı sorunlu ciltlerde uzun süre devam eden akneler bulaşıcı değildir. Ancak sıkma ya da patlatma durumunda yayılma görülebilir. Ergenlik sivilcesi ve aknelerin tedavisinde doktor kontrolünde tablet ilaçlar, özel losyon ve kremler kullanılır. Hastanın bu ilaçları düzenli ve doktorun dediği şekilde kullanması, tedavinin başarısını olumlu yönde etkiler.
l Atopik ekzama: Her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir deri hastalığıdır. Bebeklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Cilt üzerinde kırmızı leke, pullanma ve kaşıntı gibi belirtileri vardır. Tedavisinde derinin nemlendirilmesi önemli rol oynar. Ilık bir banyo sonrasında cilde nemlendirici krem ya da losyon uygulanması, doktor kontrolünde kullanılan ilaçlar ile tedavi edilebilir.
l Ürtiker-kurdeşen: Halk arasında kurdeşen olarak da bilinen ürtiker, vücudun her yerinde görülebilir. Hafif kabarık, kızarık döküntüler şeklinde belirtileri vardır. Zaman zaman stres, böcek ısırması ya da bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Nedeni her ne olursa olsun mutlaka doktor kontrolünde tedavisi gereklidir. Tedavi için ilaçların kullanımında dikkatli olunması, aynı zamanda balık, yumurta ve kabuklu besinlerin tüketiminde de sınırlı olunması gerekir.
l Liken: Halk arasında yaygın görülen bir diğer cilt hastalığıdır. En büyük nedeni strestir. Bunun dışında karaciğer hastalıkları ve hepatit C nedeni ile de görülebilir. Vücutta el, ayak ve yüz bölgesinde küçük alanlarda kaşıntılı döküntülere neden olur. Bu küçük alanlar bazen birleşerek daha geniş alana yayılır. Tedavisinde mutlaka doktor kontrolü şarttır.
l Mantar hastalığı: Bulaşıcı ve mikrobik deri hastalıkları arasında yer alır. Ayak parmakları, yüz, ağız içi, tırnak içi ve kadın-erkek cinsel organlarında sıkça görülür. Kaşıntı ile birlikte kökü kokuya neden olur. Tedavisi için doğru ilaçların kullanılması, mantarı bölgelerin temiz ve kuru tutulması gerekir.
l Gül hastalığı: Yine halk arasında yaygın görülen ve adı sıkça duyulan cilt hastalıklarından birisi olan gül hastalığının tam olarak nedeni bilinmemektedir. Hastada ilk olarak büyük, kaşıntılı ve döküntülüleke olarak ortaya çıkar. Sonrasında 5-15 gün arasında daha küçük boyutlu benzer döküntüler vücutta meydana gelir. Genelde 2-3 ay içinde hastalık geçer.
l Uçuk: Bulaşıcı bir hastalık olan uçuk, dudak ve burun deliklerinin çevresinde kötü görüntüye neden olur. Tedavi edilse bile zaman içinde yeniden tekrarlayan bu uçuklar, vücudun farklı bölgelerine de bulaşabilir.
l Behçet hastalığı: Deride başlayan ve vücudun diğer organlarına da sıçrayabilen bir hastalıktır. Nedeni belli değildir. Bazen yıllarca tek başına vücudun her hangi bir bölümünde yara şeklinde görülür, bazense çok hızlı şekilde yayılıp birden fazla organda yaraya neden olur. Tedavisi bulunan yere ve yaraların sayısına göre değişiklik gösterir. Hastalık tamamen iyileşmese de zaman içinde kontrol altına alınabilir.
l Cüzzam: Deri ve sinirleri tutup etkileyen bir enfeksiyon hastalığıdır. Erken tanı ve tedavi ile hastalık kontrol altına alınabilir. Ancak geç kalınan tedavilerde ya da hiç bir tedavi uygulanmadığında hastalık ilerleyip hastaların sakat kalmasına neden olur. Doktor kontrolünde ilaçlar ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir.
Cilt ve deri hastalıklarından korunmak için temizliğe ve cilt bakımına önem verilmesi gerekir. Bunun yanında bazı hastalıkları tetikleyici durumlardan da uzak durarak günlük hayatı olumsuz etkileyen hastalıklardan korunmak mümkün olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.