Chron Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında, görülme sıklığı giderek artan hastalıklardan birisi olan chron hastalığı, gastrointestinal bölge ile makata kadar uzanan bölümün herhangi bir noktasında oluşabilmektedir. Kalın bağırsak ve ince bağırsağı yoğun şekilde etkiler. Ender vakalarda mide ve yemek borusu tutulumu da görülebilir. Bazı hastalarda sadece kalın bağırsak, bazılarında sadece ince bağırsak, bazı hastalarda ise her ikisi birden etkilenir. Hastalığın neden olduğu iltihaplanma, kısa bir süre içerisinde tüm bağırsak sistemine yayılır.

Chron hastalığı, hastalığın bölgesine ve yayılımına göre değişik şekillerde belirtiler gösterir.

Chron Hastalığının Belirtileri

Karın ağrısı: Belirtiler her hastada değişiklik gösterse de, karın ağrısı chron hastalığının temel belirtisidir.

Dışkıda kan: Karın ağrısına nazaran daha az karşılaşılan bir belirtidir. Hastalığın ileri evrelerinde görülebilir. Dışkıda kan gören birisi, chron hastalığı ihtimalini düşünmelidir.

İshal: Chron Hastalığının doğal bir belirtisidir. Hastalığa bağlı sindirim sistemi bozuklukları, ishali de beraberinde getirir.

Sık dışkılama ihtiyacı: Chron hastalığı, bağırsak sistemini etkileyen bir hastalık olduğundan kişi de sık sık dışkılama ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Ateş: Hemen her hastalığın klasik belirtisi olan ateş, chron hastalığının da belirtisidir.

İştahsızlık: Chron hastalığının belirtileri arasında yer alan iştahsızlık nedeniyle hasta, belirli bir zaman dilimi içerisinde gözle görülür kilo kaybı yaşar.

Halsizlik: Başta iştahsızlık ve ani kilo kaybı başta olmak üzere tüm belirtilerin etkisiyle hastanın yorgun düşmesi gayet doğaldır.

Chron Hastalığının Tedavisi
Chron hastalığının tedavisi, belirli tetkikler sonrasında yapılır. Tedavi, uzun bir süreci kapsamaktadır. Birtakım kan tahlilleri ve brikolonoskop denilen cihazla bağırsakların içi görüntülenerek hastalıkla ilgili tam teşhis koyulur. Hastalığın, hafif ishal şeklinde seyrettiği ilk dönmelerinde genelde basit ilaçlarla hasta takip edilir. Bu dönemde ağır bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Ancak, hastalık bağırsak sistemine komple yayılacak şekilde ilerlemişse, daha ayrıntılı tedavi uygulanır. Aşırı iltihaplanma, bağırsaklarda tıkanma ve delinme gibi durumlarda chron hastalığı için cerrahi operasyon uygulanır. Ancak çoğu hastada ameliyat çözüm değildir çünkü hastalığın tekrarlama riski vardır.

Chron hastalığının tedavisinde beslenme büyük önem taşımaktadır. Hastalıktan etkilenen organ bağırsaklar olduğu için, doktor hastaya hastalığının derecesine göre bir diyet listesi çıkarmaktadır. Bu listeye, harfiyen uyulması gerekir ki, hastalığın ilerlemesi önlensin.

Bakteri, olumsuz yaşam koşulları, psikolojik etkenler ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşan chron hastalığı, her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Beslenme düzenine ve günlük aktivitelere dikkat edilerek önlenebileceği gibi, tedavisi de bu şekilde kolay olacaktır.