Ceviz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ceviz Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Ceviz ağaçlarının kök ve gövdelerini etkileyen, meyve zamanında ise meyvelerin kuruyup dökülmesine neden olan çeşitli ceviz hastalıkları bulunmaktadır. Bu hastalıklar ağacı ciddi anlamda etkilemektedir. Bu hastalıklar ağacın köklerinde çürüme yaparak ağacın kurumasına da yol açarlar. Bazen de dalların ve yaprakların kurumasına neden olmaktadır.

Ceviz Hastalıkları Nelerdir?

Ceviz ağaçlarının bazen yapraklarını, bazen de köklerini etkileyen birçok hastalık türü vardır. Bu hastalıklar aşağıdaki gibidir.

l Ceviz ağacında memeli pas hastalığı; özellikle nisan ve mayıs aylarında havaların ısınmasıyla ortaya çıkan mantarlar, hemen hemen bütün meyve ağaçlarında görülmektedir. Mantarlar, havaların ısınması ve yağışların artmasıyla ağacın yapraklarına yayılmaktadır. Bu hastalık ağacın meyvelerine ve yapraklarına zarar veren bir hastalıktır. Memeli pas hastalığı da bu hastalıklardan birdir. Bu hastalık, ağacın fotosentez yapmasını azaltır hatta daha da ilerlerse fotosentez yapmasını durdurur. Fotosentezin durması, ağacın gelişimini engeller. Bu hastalık kimyasal ilaçlar sayesinde engellenir. Ayrıca, sonbaharda ağacın düzgün yaprakları toplanarak yakılır.
l Ceviz ağacında kök boğazı çürüklüğü hastalığı; ceviz ağacı için çok tehlikeli bir hastalıktır. Nisan ve mayıs aylarında yağışların artması ve sıcakların çoğalması ile nem oranı artar ve mantar oluşumu başlar. Hastalık, ceviz ağacının kök kısmından başlayarak gövdeye doğru ilerler. Hastalığın olduğu bölge kararır. Bu hastalık ağacın gelişimini engeller hatta engel olunmazsa ağacı kurutabilir. Hastalığı engellemek için hastalığın olduğu bölge kesici bir aletle temizlenmeli ve buradan çıkan parçalar imha edilmelidir. Ayrıca, hastalığın kendini yenilememesi için, hasta olan bölge sürekli kontrol altında tutulmalıdır.
l Ceviz ağacında bakteriyel yanıklık hastalığı; bu hastalık, bahar aylarındaki yağışlar ve sıcaklıklar sonucu fazla nem oluşmasından dolayı bakterilerin artması sonucu olmaktadır. Ağacın meyvesini ve yapraklarını etkileyen hastalık, meyve oluşumunu etkilemektedir. Bu hastalığın teşhis edilmesinden sonra acilen önlem alınmalı ve kimyasal ilaçlarla ilaçlama yapılmalıdır.
l Ceviz ağaçlarında ceviz iç kurdu hastalığı; bu hastalık, ceviz meyvesine en çok zararı veren hastalıktır. Hastalığa larvalar neden olmaktadır. Cevizi delerek içine yerleşen böcekler cevizin içini yiyerek kurumasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda meyveler kuruyarak dökülür. Bu hastalığa erken müdahale edilmesi gerekir yoksa ceviz meyvesine çok zarar verir.
l Ceviz ağaçlarında yaprak göl akarı hastalığı; özellikle yaprak dokusu içinde yaşayan bu hastalık, ilerleyerek meyvelerde ciddi zararlara neden olmaktadır.
Ceviz Hastalığı Önlemleri

Ceviz hastalığı önlemleri için, bölge iklimine en uygun ceviz ağaçları seçilmelidir. Ceviz fidanları alınırken hastalıksız olanların alınmasına dikkat edilmelidir. Ceviz fidanları dikilirken aşırı azotlu gübre kullanmaktan kaçınılmalıdır. Fidanlarda oluşabilecek olan dip kurtlarına karşı dikkatli olunmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.