Buzağı Hastalıklarının Belirtileri ve Tedavisi

Yeni doğan ineklerin, sütten kesilme aşamasına kadar adına buzağı denir. Sonrasında dana ismini alırlar. Yem yiyerek büyüyen hayvanın etinden, sütünden ve derisinden faydalanılır. Ancak, buzağıların büyüme sürecinde çok çeşitli hastalıklarla karşılaşılabilir. Buzağı hastalıkları, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkar ve farklı belirtiler gösterir.
Buzağı Hastalıkları ve Belirtileri
Buzağı hastalıklarının belirtileri, hastalığın tipine göre değişmektedir.
Zayıf buzağı sendromu
Buzağı hastalıkları arasında yaygın olarak karşılaşılan bir türdür. Anne karnındayken, annenin yetersiz beslenmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Annede, solunum yetmezliği ve iştahsızlık gibi çeşitli rahatsızlıkların olması sonucu buzağının emme isteğinin azalması hayvanda güçsüzlüğe neden olur ve hastalanır. Halsizlik, yerinden kalkamama ve iştahsızlık, hastalığın belirtileridir.
Rumen timpani hastalığı
Buzağının doğumundan altı hafta sonra oluşan bir hastalıktır. Buzağı, belirli bir orandan daha fazla ve zorla sür içerse, kötü kokulu Rumen sıvısı oluşur. Buzağı, zorla sür içtiğinde, hastalanır. Solunum güçlüğü, ishal ve gelişim geriliği şeklinde belirtiler gösterir.
Kalitesiz yeme bağlı premier ruminal timpani
Kokmuş ve kalitesiz yem, hastalığın sebebidir. Buzağı, sürekli yemesine rağmen hayvanda gelişme geriliği başlar. Kilo kaybeder ve açlık hissi sürekli hale gelir.
Abomasol ülseri
Buzağı sütten kesildikten sonra, yağsız ve kalitesiz yemle beslenirse bir süre sonra buzağı hastalanır.
Abomasol timpani
Bazen süt yerine mama kullanılmaktadır. Kalitesiz mama ya da hazır ve soğuk süt içerilen buzağı hastalanır. Gaz, karında şişlik, iştahsızlık ve solunum zorluğu, abomasol timpani hastalığının belirtisidir.
Pasif transfer yetersizliği hastalığı
Buzağıya ilk sağım kolostrumun verildikten sonra, kolostrumun bağırsa kaçması sonucu hayvan tarafından yetersiz alınmasına bağlı olarak oluşur. Kokulu ve aşırı gaz ile hayvanın kötü kokması, hastalığın belirtileridir.
Buzağı hastalıklarının tedavisi
Buzağı hastalıkları nedenine göre veteriner hekim tarafından tedavi edilse de, hastalık oluşmadan gereken önlemleri almak en iyisidir.
İnek, doğum zamanı geldiğinde özel bakım gerektirmektedir. Doğum alanı temizlenmeli, gereken sükunet sağlanmalıdır. Buzağı doğduğu an mikrop kapanması için, gereken hijyen sağlanmalıdır. Göğüs kafesi bastırılıp, solunumunu rahat şekilde yapmasına yardımcı olunmalıdır. Buzağı eğer enfeksiyon kaparsa, ağzında yara oluşabilir bu nedenle solunum yolunun açık olup olmadığına dikkat edilmelidir. Doğumdan sonra kordonu makasla uygun şekilde kesilerek iyice kurulanmalıdır. Süt vermek için, doğumdan en az iki saat sonrası beklenmelidir. İlk etapta süt, azar azar verilmelidir. Buzağı doğduktan sonra da, hastalıklara yakalanma riskine karşı gereken aşılar yaptırılmalıdır.

Buzağı hastalıklarının tedavisi çoğu zaman olumlu sonuç vermediği için, hayvanın hastalığa yakalanmasından önce önlemini almak daha doğrudur. Buzağının temiz alanda doğurtulması, aşısının yaptırılması ve yemesine dikkat edilmesi, buzağı hastalıklarını önlemeye yetecektir.