Büyük Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulaklarda meydana gelen ve ciddi hasarlara neden olan, duyma eksikliğini ortaya çıkaran ve daha buna benzer şikayetlerin de görüldüğü durumlarda kulak ameliyatı yapılmaktadır. Büyük kulak ameliyatlarının risklerinin neler olduğunu ve sonrasında nasıl davranmanız gerektiğini merak ediyorsanız, bu yazımızın sizin için muhteşem bir rehber olacağını göreceksiniz. Büyük kulak ameliyatı öncesinde ve sonrasında yaşayacağınız bazı risklerin bu yazımızda ortaya çıkacağını da göreceksiniz.

Orta kulakta iltihaplanmalar görüldüğünde en belirgin işareti ağrı olacaktır. Ağrının şiddetli bir şekilde hissedilmesiyle birlikte işitmede azlık görülecektir ve ateşlenmeler de artacaktır. Kişilerdeki huzursuzlukların ve dolgunluk hissinin de yine kulakta iltihabı işaret edeceği de görülecektir.

İltihapların kulak zarını delinmesi halinde ise akıntı oluşacaktır ve işitme problemi de görülecektir. Kötü kokunun gelmesi veya akıntının sürekli hale gelmesi de bu rahatsızlığı simgeleyecektir. Eğer kızarıklaşma, bombeleşme, delik veya iltihaplanmalar varsa, böyle bir durumda hemen doktora görünmek gerekecektir.

Kulak iltihaplanmalarında nasıl tedavi edilir?

Doktorların iltihaplanmaları muayene etmesi ve tespit edilmesi halinde damlalar, antibiyotikler veya ilaçlar ile tedavi edeceği görülecektir. Ancak bazı durumlarda bu işe yaramamaktadır ve böyle bir durumda ise kulak ameliyatı yaşanmaktadır.

Büyük kulak ameliyatı riskleri nelerdir?

Eğer iltihaplanmalardan kaynaklı olarak ameliyatlar gecikirse veya yapılmazsa, sıvı birikimi ve zardaki çökmeler nedeniyle günlük hayat ibr hayli zorlanacaktır. Su kaçırılmaması gereken bu süreçte, eğer komplikasyon oluşuyorsa, mutlaka ameliyat yapılması gerekecektir. Riskleri arasında ise anestezi ile yapılması durumunda bazı aksiliklerin çıkabileceğine dikkat çekilecektir. Bunun dışında kalıcı bazı hasarların oluşma riski de artacaktır. Bu nedenle de ameliyat kaçınılmaz olduğunda mutlaka yapılması gerekecektir. Ameliyattan kaynaklanacak riskler arasında ise yüz felci, sinirlerin yıpranması gibi bazı hasarlar yer almaktadır.

Büyük Kulak Ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyatın ardından hastalığınızın kesin olarak iyileşeceğini düşünmemeniz gerektiği vurgulayan uzmanlar, ameliyat ile birlikte yapılacak tüplerin çıkarılmasının ardından basınç problemlerine karşı uyarmaktadır. Bununla birlikte sıvı problemlerinin de yeniden yaşanabileceğini aktarmaktadır.

Birkaç kereden fazla tüpün takılması durumunda, problemlerin devam ettiği görülürse, tekrar doktora görünmeniz gerekecektir. Çünkü takılan zarın tutmaması gibi risklerin olduğu da belirtilmektedir. Hastaların, doktorların uyarılarına dikkat etmemeleri halinde, takılan protezlerin de çıktığına şahit olunmaktadır. Doktorlar yine bazı durumlarda iltihabın devam ettiğine dikkat çekmektedirler. Bu oluşan problemlerin de hastaların hayatını olumsuz etkiledikleri görülmektedir. Bu nedenle su kaçırmamaya yönelik ve iltihapların yenilenmesine neden olan bazı zararlı alışkanlıklara karşı kesin olarak davranışlarınızı değiştirmeniz gerekecektir.