Budapeşteye Nasıl Gidilir Avrupa

Budapeşte dünyanın en romantik şehirlerinden sayılmakta hatta birçok ülke insanı tarafından aşıklar şehri olarak adlandırılmaktadır. Bunda en büyük etken düzenlenen balolar, şehrin mimari yapısı ve özellikle de gece yapılan ve insanı derinden etkileyen ışıklandırmalardır. M.Ö.1000 yıllarına kadar giden eski bir tarihe sahip olan Budapeşte Macaristan’ın başkentidir.

Buda, Pest ve Eski Buda adlarındaki üç şehrin birleşmesiyle, 1873 yılında Budapeşte adını almıştır. Roma ve Avusturya -Macar İmparatorluklarının egemenliği altında kalan şehirde, bu imparatorluktan kalan eserler halen çekiciliğini ve ihtişamını korumaktadır. 525 km² yüz ölçüme sahip olan şehirde, 1,8 milyona yakın ve çoğunluğu Macarlardan oluşan halk yaşamaktadır.

Kültür Ve Festivaller Şehri

Şehir, tiyatrolarında (özellikle açık hava tiyatrolarında) düzenlenen oyun ve balolarıyla kültür merkezi haline gelmiş, orta Avrupa’nın birçok ülke halkı bu gösterileri izlemek için sahneleri doldurmaktadır. Budapeşte de icra edilen festivaller, neredeyse uluslararası bir niteliğe bürünmüş ve şehir Avrupalıların buluşma noktalarından biri haline gelmiştir.

Hamam ve kaplıcalarının çokluğu ve Roma-Osmanlı mimarisini taşıması Budapeşte’nin turizm gelirlerine önemli katkı sağlamaktadır. Eğitim turizmi de Budapeşte’nin önemli kaynaklarındandır. Şehirdeki kaliteli üniversitelerin çokluğu ve 600-700 yıllık geçmişi yurt dışından eğitim için gelen öğrencilerin ilgisini her yıl daha fazla artırmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

çinde birçok eski anıt ve askeri tarih müzesini barındıran Buda kalesi, geceleri bile açık olan şifa kaynağı kabul edilen termal havuzları, UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınan Gellert tepesi, Bazilikalar, köprüleri ve birçok meydanları gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Ulaşım Ve Konaklama

İstanbul’dan havayolu ile yaklaşık 1,5 saatte, otobüsle ise 4,5 saatte Budapeşte’ye gidilebilmekte, ucuz ve temiz otelleri sayesinde herkese uygun konaklama imkanı bulunmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.