Budapeştenin Kalbi Vörösmarty Meydanı

Budapeşte Nerededir?

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Bu şehrin tarihi M.Ö. 1000’li yıllara dayanmaktadır. Bölge çok köklü bir tarihe sahiptir. Bugünkü Budapeşte 1873 yılında Pest, Eski Buda ve Buda’nın bir araya gelmesi sonucu oluşmuştur. Budapeşte’nin ortasından Tuna yani Danube nehri geçmektedir. Şehir köklü tarihi, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması sayesinde çok çeşitli kültürel bir yapıya sahiptir.
Gellert ve Kale dağının yamacında ve Tuna Nehri’nin her iki yanını sarmış olan şehir geniş düzlükler üzerinde konumlanmaktadır. Vörösmarty Meydanı Budapeşte’nin hemen hemen her yerinden kolaylıkla ulaşım sağlayacağınız bir yerdir. Bu meydana adını veren ise Macar şair Mihaly Vörösmarty dir. Meydanın anlamı Kırmızı meydan anlamındadır. Bu meydan Budapeşte’nin en kalabalık noktalarından biridir.

Meydanın ortasında bulunan ve 1908 yılında dikilen Vörösmarty anıtı şair ve şairin eşi ve kızını, geleneksel halk elbiselerini giymiş şekilde betimlenmiş bunun yanında bir öğrenci ve karısı, genç oğluyla birlikte bir işçi yer almaktadır. Meydan 1800’lü yıllarda Vösörmarty meydanı dışında bir çok isimle anılmaktaydı. Bunlardan bazıları Tiyatro meydanı, Gisele meydanıdır.

Vörösmarty Meydanında Nereleri Gezmelisiniz?

Bu meydan da bir çok lüks mağazalar, aktivite merkezleri bulunmaktadır ayrıca buranın dikkat çeken noktalarından biri de dünyaca ünlü olan alışveriş sokağı olarak bilinen Vaci Utca’nın başladığı yerdir.
100 yıllık konser salonu olan Vigado da meydanında görebilirsiniz. Meydanın bir diğer tarafında hemen yanında bulunan Oroszlan kut (aslan çeşmesi) insanların popüler buluşma yeridir. Turistler için dinlenme alanı, çocuklar içinde oyun olan bu çeşme 1985 yılında Laszlo Wild ve Agnes Peter tarafından yapılmıştır.
Meydan da bir de dünyaca nam salmış Gerbeud Pastanesi bulunmaktadır. Bu pastanenin en dikkat çeken yanı eski tarzından vazgeçmemiş, orijinaline bağlı kalmış olmasıdır. Pastanenin kuruluşu 1858 yılına dayanıyor ve gelenekler de bu zamandan beri süregelmektedir.

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Budapeşte’ye gitmek için ülkemizden Pegasus ve Türk Hava Yollarının direk tarifeli seferleri mevcuttur. İstanbul Budapeşte arası uçuşla yaklaşık 2 saat sürmektedir. Havalimanından indikten sonra dilerseniz otobüslerle dilerseniz de taksiyle merkeze gidebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.