Budapeştenin En Meşhur İkonu Zincir Köprü

Budapeşte’nin En Meşhur İkonu: Zincir Köprü
Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’nin en popüler yeri olan Zincir Köprüsü 19. yüzyılın başında Tuna nehrinin üzerine Buda ve Pest şehirlerini birleştirmek için kurulmuştur. O dönemde iki ayrı şehirden ibaret olan Budapeşte için Zincir Köprüsü şehirlerarası ulaşım için büyük önem arz etmektedir.
Budapeşte de ki Zincir Köprüsü ülkedeki ilk kalıcı olarak yapılmış olan köprü unvanını da almıştır. Zincir Köprüsü olmadığı zamanlar da karşıdan karşıya tek geçiş feribotlarla sağlanmaktaymış. İki şehir arası sadece yaz aylarında yapılıp kullanılan birde köprü bulunmaktaydı bu körü ise kış aylarında tekrar sökülerek kış ayları boyunca karşıdan karşıya ulaşım feribotlarla sağlanmaktadır.
Zincir Köprü Budapeşte
Zincir Köprüsü 1849 yılında açılmış ve o dönemin mühendislik harikası olarak tanımlanmıştır. Zincir Köprüsü yaklaşık olarak 375 metre uzunluğa sahiptir. 16 metre genişliğe sahip olan körü iki devasa kule arasında zincirlerle ayakta durmaktadır. Zincir Köprüsü yapılmış olduğu zamanlar da en uzun asma köprüsü unvanını da almıştır. Zincir Köprüsü adı Macarcada zincir anlamına gelmekte olan ”Lanchi’ kelimesin den almaktadır.
Zincir Köprüsü aynı zamanda Aslanlı köprü olarak ta bilinmektedir. Aslanlı köprü denilmesinin sebebi ise köprünün iki tarafında bulunan aslan heykellerinden gelmektedir. Aslanlı köprü olarak ta bilinen Zincir Köprüsünün birde ilginç bir hikâyesi bulun maktadır. Anlatılan hikâyeye göre köprünün yapımı tamamlandık tan sonra köprüyü süslemek amaçlı kabartmalar ve heykeller yapmak için heykel tıraş ustaları çalışmalar yapmaya başlamıştır.
Yapılan çalışmalar sonucun da köprünün her iki tarafında da buluna aslan heykelleri tamamlanmıştır. Yaptığı sanat eserinin ne kadar gerçekçi olduğunu söyleyip kendisiyle övünen sanatçı tam o esnada oradan geçen bir vatandaş aslanlardan birinin dilinin olmadığını söyler bunun üzerine sanatçı kendini köprüden atarak intihar etmiştir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.