Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir

Boyun kireçlenmesi boyun tarafındaki kemikler ve oradaki eklemler üzerinde etkili olan, bulunduğu yerde keskin bir ağrı veren kronik olarak bilinmiş bir rahatsızlıktır. Boyun kireçlenmesi durumu uzun vadede devam eder ağrıları artar süreklilik gösterirsen bulunduğu bölgede bazı durumlara sebep olabilir ve dejenerasyona yol açabilmektedir. Bunula birlikte tedavisi içinde kişinin yapabileceği bir kaç işlem bulunmaktadır.

Boyun Kireçlenmesi Tedavisi

Boyun kireçlenmesinin belli başlı olarak üç adet nedeni olabilir. Bunlardan birisi romatizmada kaynaklı olmasıdır. Bunun dışında boyun kısmında bulunun eklem iltihabı sonucunda da olabilir. Bu ikim durum dışında da travma sonucunda da olabilir. Romatizma ile bağlantılı olan boyun kireçlenmesi durumunda eklem iltihapları rol oynamaktadır. Eklem iltihapları sonucunda görülen eklemlerin aşınması zarar görmesi sonucunda ortaya çıkan ağrılardır.

Travma sonucu boyun kireçlenmesi durumunda ise kaza ters bir hareket sonucunda ortaya çıkmış ağrı duyulan kısımlarda ezilme veya zarar görme sonucu ortaya çıkan ağrılardır. Bu gibi boyun kireçlenmesi ile bağlı olan ağrılarda, ağrı seviyesi ile orantılı şekillerde bir tedavi uygulanmaktadır. Ağrıların nedeni tam belirlenmelidir. Ağrıların nedeni tam olarak belirlendikten sonra fizik tedavi uzamanı tarafından öngörülen hareketler tekrarlanmalıdır. Bu hareketlerin uygulanması sonucunda eklem ve kemik ağrılarında etkili olan kas grubunun gevşemesi ve ağrının hafiflemesine sebep olur.

Yoğun Boyun Kireçlemesi Ağrıları

Bunun dışında ağrının yoğun yaşanan zamanında boyunluk takmak da bir çözüm olabilir. Çünkü ağrı zamanında boyun hareketleri de zorlaşır ve bir hayli çekilmez hale gelir. Boyunluk kullanımı sırasında kişinin boyun hareketleri kısıtlanır. Kişinin boyun hareketlerinin kısıtlanmasıyla birlikte oldukça boyun hareketleri azalır ve bu durumla birlikte duyulan acı miktarı da azalır. Bütün bu durumlar sonucunda boyun daha az hareket ettiği için iyileşme süreci de oldukça hızlanır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.