Borçlu Kredi Kartı İptal Edilebilir mi

Borçlu Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?
Kredi kartları, bankaların en önemli ürünleridir. Çünkü bankalar kredi kartları sayesinde büyürler, sektörde tutunurlar ve ekonomik güç olurlar. Bankaların kredi kartı alan müşterileri bu kartlarını düzgün kullanmaları gerekmektedir. Eğer müşteriler kartları doğru ve düzenli kullanmazlarsa ödeme zamanı geldiğinde sıkıntı yaşayabilirler. Bu yaşanacak sıkıntı sonucunda müşteriler borçlarını ödeyemezlerse bankalarda zor durumda kalacaklardır.
Borçlu Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?
Kredi kartları hayatın birçok alanında insanlara kolaylık sağlasa da bazı durumlarda insanlar kartlarını iptal etmek isteyebilirler. Kredi kartını iptal etmek isteyen müşterilerin iptal ettirecekleri kart üzerinde eğer birikmiş borç varsa bu durum bankalar tarafından olumlu bir şekilde karşılanmaz. Hiçbir banka sahip olduğu müşterilerini kaybetmek istemez. Kartları iptal etmek istemedikleri için de müşterilerini muhakkak kartlarını iptal etmemeleri için ikna etmeye çalışacaklardır.
Birçok banka müşterisi de kart borçlarından dolayı o kartı iptal edemeyeceklerini düşünürler. Hal bu ki böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Çünkü yasalar bu kart iptali konusunda daima müşterilerin tarafını tutmaktadırlar. Bu nedenden ötürü de kredi kartını iptal etmek isteyen bir müşteri o kart üzerinde borç dahi olsa kartlarını iptal edebilirler. Kartını iptal ettirecek bir banka müşterisi ilk olarak anlaşmalı olduğu banka ile görüşmelidirler. Kart sahipleri bankalarına müracaat edip kart iptalinde bulunmak istediklerini belirtmelidirler.
Eğer ki müşterinin kartında taksitlendirme yapılmışsa ve yapılan taksitlendirme kadar da ödeyecek nakit paraları yoksa taksitten kalan borçlarını zamanı geldiğinde bankaya ödeme olarak yapacaklarını da söylemelidirler. Bunu belirttikten sonra bankalar kart iptali işlemini onaylamaktadırlar. Taksit zamanı geldiğinde yapılacak olan ödemeler ATM üzerinden yapılamamaktadır. Müşteriler bankanın şubesine gidip ödemeyi oradan yapmalıdırlar. Kart iptali için ikinci bir yöntem de müşteri kart borcunu ödeyecek kadar nakite sahipse önce borcunu kapatıp ardından kredi kartı iptali talebinde bulunabilirler. Eğer toplu ödeme yaparlarsa bankalar müşterilerden taksitlerle ilgili herhangi bir ödeme talep etmeyeceklerdir.