Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Böbrekler, insan vücudunun sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için önemli görevleri bulunan organlarımızdır. Ancak, her organda olduğu gibi, böbreklerde de insanların hem yaşam kalitesini hem de sağlığını bozan çeşitli hastalıklar oluşabilmektedir. Böbrek üstü bezi hastalıkları, bu önemli böbrek hastalıklarındandır. Böbreklerin üst kısmında yer alan üçgen şeklindeki böbrek üstü bezleri, hormonal dengeyi sağlamakla görevlidir ve herhangi bir nedenden dolayı fonksiyonları bozulduğunda önemli belirtilerle kendini ortaya çıkarır.

Böbrek Üstü Bezi Hastalıklarının Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Son zamanlarda, sıklıkla karşılaşılmaya başlanan böbrek üstü bezi hastalıkları, böbrek üstünde bulunan bezlerin zarar görerek yeteri kadar hormon üretememesi sonucunda ortaya çıkar. Hastalık, kişinin günlük yaşamında önemli aksamalara yol açacak belirtiler gösterir.

Böbrek üstü bezi hastalıklarının başlıca belirtileri şunlardır:

Yorgunluk: Hastalıkların ilk evresinden son evresine kadar en yaygın görülen belirti yorgunluk belirtisidir. Hasta, sürekli enerji ve kilo kaybeder. Doğal olarak bitmeyen bir yorgunlukla mücadele etek zorunda kalır.

Deride renk değişimi: Böbrek üstü bezlerinin fonksiyonlarının bozulması neticesinde, hastanın dersinde koyu kahverengiye çalan renk değişimleri meydana gelir.

Kan basıncının düşmesi: Böbrek üstü bezi hastalığı bulunanların kalp ritimlerinde değişiklikler yaşanır. Bu da, kan basının dengesiz seyretmesine neden olur.

Bayılma: Hastalığın ilerlediği dönemde kişi zaman zaman baygınlık geçirebilir.

Mide bulantısı ve kusma: Böbrek üstü bezlerinin işlev kaybı sonucunda hastalanması,mide bulantısı ve kusmayı da beraberinde getirmektedir.

Stres: Aşırı agresiflik, stres ve sinirlilik halleri, böbrek üstü bezi hastalıklarının doğal getirileridir. Hatta, hastalık ilerledikçe, kişide depresyona girme eğilimi bile görülebilir.

Sıcak ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet: Böbrek üstü bezi hastası olan kişi, hormon dengesinin bozulmasından dolayı sıcak ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet duymaktadır.

Koltuk altı ve genital bölgede kıllanmanın azalması: Hormon üretimiyle görevli olan böbrek üstü bezlerinin görevlerini yerine getirememesi, hormon dengesinin değişmesine neden olur. Bu durumda, kişinin koltuk altı ve genital bölgelerinde oluşan kıllanmalarda önemli miktarda azalma olduğu görülebilir.

Terlemenin azalması: Günlük aktivitelere bağlı olarak fazla terleyen kişiler, böbrek üstü bezlerinin hastalanması durumunda daha az terlerler.

Yüksek tansiyon: Hormon değişikliğine bağlı olarak yüksek tansiyon, böbrek üstü hastalıklarının belirtileri arasında en tehlikeli olandır.

Böbrek Üstü Bezi Hastalıklarının Tedavisi

Böbrek üstü hastalıklarının tedavisi, neden oldukları şikayetlere göre yapılır. Bazı durumlarda, hasta ilaç tedavisiyle yakın takip altına alınır, bazı durumlarda ise cerrahi müdahale için operasyon yapılır. Ancak, hastalığın şiddeti ne olursa olsun erken teşhis, tedavi aşamasını hem kolaylaştırmakta hem de hayati tehlike riskini ortadan kaldırmaktadır.