Bitcoin Madenci Komisyonu Nedir?

Şu an dünyanın her bölgesinde finansal sistemlerin daha sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi amacı ile bazı kesintiler uygulanıyor. Herhangi bir kesinti ücreti uygulamayan bankacılık sistemleri de şayet onlara diğer yöntemlerle para getirisi yapılmıyorsa yani maaş, fatura ödemesi, birikim hesapları ve kredi kullanımı şeklinde sizinle çalışmayı herhangi bir şey yüzünden nokta koyabilirler.

Son zamanlarda Türkiye’de de bu tarz durumlar meydana geliyor. Bitcoin grupları ve forumlarına bakılırsa zaten bu tarz konulara muhakkak denk gelmişsinizdir.

Bitcoin madencilerinin para kazandıkları iki tane seçenek bulunuyor. Bunlardan bir tanesi 10 dakikada bir yapılan bloğu meydana getirmek bir diğeri ise yapılan transferleri onaylamaktır. Bitcoin biliniyor ki en çok yirmi bir milyon olacak.

İşte bundan dolayı da 2140 senesinde son Bitcoinin verilmesinin ardından, madencilerin tek gelir kaynağı aldıkları komisyonlar olmuş olacak. Yani madenciler Bitcoin’in temeli olduğundan dolayı bu komisyon denilen şey mutlaka verilmek mecburiyetinde.

Transferler Nasıl Bir Yolla Belirleniyor?

Ödenen komisyon ne kadar fazla olursa transfer o kadar çabuk yapılır. Fakat burada mühim bir yer var. Deneyim sahibi olmayan biri komisyonu belli bir oranın altında söylerse transfer hiçbir zaman onaylanmayabilir.

Aktarım önceliğini madenciler kendileri düzenliyor diyebiliriz. Blok ebatı sınırlı bir seviyede olduğundan dolayı bir blokta da en çok ücreti alabilecekleri bir biçimde işlemlere öncelik verebiliyorlar. İşte bu sebepten ötürü işlem adına ödemiş olduğunuz komisyondan fazla işlem boyutunuzun komisyona oranı madencileri alakadar ediyor. Pek çok yerde duyacağınız satoshi/bayt oranı bunu gösteriyor.

İşlem ücreti çok düşük olan aktarımlar da ya çok geç onaylanır ya da iptal edilebilir. Yani işlem sürecin uzunluğuna göre iptal olma zamanında da farklılık olabilir.

Yüksek Komisyon

Eğer ki pek çok adrese ödeme aldıysanız bu parayı transfer etmeden evvel bu paraların adreslerden çıkması için tek tek komisyon vermiş olmanız gerekiyor.

İşin özü siz sadece bir tane işlem yapıyor olsanız bile pek çok cüzdandan bir adrese farklı farklı transfere denk gelmiş oluyor. Bu tarz olaylarda işlem tutarınız ne kadar tutuyorsa o oranda bir komisyon istenebilir.