Bitcoin Bir Deflasyon Sarmalına Düşmeyecek mi

Bitcoin Bir Deflasyon Sarmalına Düşmeyecek mi

Ekonomi ile ilgili herhangi bir üründe ya da yatırım aracında fiyatların düşmesi bekleniyorsa, insanlar yapacakları alımları erteler ve fiyatların düşmesini bekler. Bu durum talep düşeceği için üreticiler de fiyatı düşürerek tekrardan talebi yükseltmeye çalışır. Bu durum deflasyon sarmalına dönüşerek ekonomide belirgin bir kriz yaratır.
Son dönemlerin en gözde yatırım araçlarından birisi olan Bitcoin’in bu tarz bir deflasyon sarmalına düşüp düşmeyeceği oldukça tartışılan bir noktadır. Ancak süreç içerisinde Bitcoin’in izlediği yol haritasına bakıldığı zaman deflasyona yol açabilecek bir birim şeklinde tasarlanmadığını görüyoruz. Bu yatırım aracının piyasaya ilk çıktığı zamanlarda enflasyona yol açabileceği gözlenmişti.

Ancak süreç içerisinde daha sağlam bir şekle bürünen Bitcoin, ekonomik krizlere yol açmadan kendi değerini yükseltmeye devam ediyor. Bitcoin piyasasındaki fiyatlarda ciddi bir dalgalanma gözlenemediği için, şimdilik deflasyon sarmalına düşebileceğinden de bahsedemeyiz.

Bitcoin Değer Kaybeder mi?

Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kişilerin en tedirgin olduğu noktalardan birisi, değer kaybetme riskidir. Uzunca bir süredir sürekli olarak yukarı yönde hareket eden Bitcoin’in, belirli bir noktada yüksek değer kaybederek yatırımcılara ağır darbe vurabileceği düşünülüyor.

Ancak Bitcoin sisteminin temel prensipleri doğru bir şekilde öğrenildiği zaman, kendi değerini hiçbir şekilde aşağıya çekmediğini görebiliyoruz. Buna rağmen kullanıcılardan kaynaklanabilecek bazı sebeplerden ötürü ciddi değer kayıpları olabilir.

Cüzdanlarını yedeklemeyen belirli bir Bitcoin kullanıcısının aynı anda bu cüzdanları kaybetmesi durumunda, ciddi bir değer düşüşünden söz edebiliriz. Ancak bu konuda bilinçlenen Bitcoin kullanıcıları, tüm cüzdanlarını güvenli bir noktaya yedekleme yoluna gidiyor.

Bitcoin Ekonomik Kriz Yaratır mı?

Ekonomi uzmanları Bitcoin’in gelecek dönemlerde bir ekonomik kriz yaratıp yaratmayacağı konusunda ikiye ayrılmış durumda. Temel noktadan hareket edecek olursak; Bitcoin sistemi yatırımcılara sürekli olarak kazanç elde ettirdiği sürece, ekonominin seyri ileriye doğru olacaktır.

Bitcoin’de öngörülen bir değer kaybı olmadığı sürece, ekonomik kriz ihtimalinden de söz etmek zor olacaktır. Öte yandan bilindiği gibi ülkemizde bu para birimi halen yasal olarak kabul edilmedi. Bu para biriminin yasal olarak kabul edilmesi durumunda, alım-satım işlemlerine belirli bir sınırlama da getirilebilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.