Bireysel Kredi

Bireysel Kredi
Vatandaşın, ihtiyaçlarını, ya da mal hizmet alımı için bankalarda sözleşme şartları uygun müşterilerine kullandırdığı kredi türüdür.
Bireysel Kredi Türleri Nelerdir?
Bankalarda dört türde kredi sınıflandırılması yapılıyor;
· Taşıt Kredisi
· İhtiyaç kredisi
· Konut Kredisi
· İpotekli ihtiyaç Kredisi
Bireysel Kredi Türlerinin Açıklamaları Nedir?
İhtiyaç Kredisi:
Gerçek kişilerin bütçelerinde olağan dışı ihtiyaçlarının oluşmasıyla kısa vadede ihtiyaçlarının giderilmesine imkân sunan kredi türüdür.48 aya kadar vade seçenekleri bulan sabit faizli ayda eşit ödemeli taksitlere bölünen kredilerdir. İhtiyaç kredileri bankaların değişik bireysel ihtiyaçlara göre zamanla kredi çeşitliliği olan kredilerdir. Eğitim kredisi, bedelli askerlik kredisi, bayram kredisi, kamu personeline kampanyalı kredi, gibi birçok değişik ihtiyaçlara açılan kredilerdir.
İpotekli İhtiyaç Kredisi:
Gerçek kişilerin alacağı gayrimenkulün ya da taşınır bir malın bankaca çekilen krediye istinaden alınacak malın bankadan çekilen kredinin kapatılması süresine kadar banka tarafından ipotek koyulan kredi türüdür.48 ay vade ile çekilebilen kredi türleridir. Vergiden muaf olduğundan maliyet konusunda daha uygun bir kredi türüdür. Ticari amaçlı çekilemeyen kredi türüdür.
Taşıt Kredisi:
Otomobil acentelerinden sıfır otomobiller ve ikinci el otomobiller için kullanılan kredi türüdür.50.000 TL ‘ye kadar olan araçlarda %50’si tutarında kredi kullandırılabilir. 50.000 TL üzeri araçlarda ise %50’si tutarında kredi kullandırılıyor. İkinci el araçlarda ise aracın yaş aralığına bakılıyor.3 yaşında bir araç için 36 ay vadeli kredi çekilmek istendiğinde yaş aralığı en fazla 8 yaşında, 36 ay üzeri vadeli kredi çekildiğinde ise aracın yaş aralığı en fazla 5 yaşında olduğunda taşıt kredisi çekiliyor.
Konut Kredisi:
Gerçek kişilerin 120 aya kadar alacağı ikinci el ya da sıfır konutlarda müşterilerine kullandırdığı kredi türüdür. Konut kredisinde alınacak konut banka tarafından ipotek koyuluyor.120 ay eşit taksitlerle ya da 3 ayda bir ödemeli taksit seçenekleriyle konut kredisi çekilebiliyor. Konut alımında en çok kullanılan kredi türüdür. Faiz oranlarının ihtiyaç kredisinden daha düşük olması ve vade seçeneklerinin uzun olması sebebiyle sabit gelirle çalışan vatandaşların daire alımında için en çok tercih ettiği kredi türüdür. Kentleşmenin çoğalması ile köylerden şehirlere göçün çoğalması konut satışlarının artmasına sebebiyet verdiğinden konut kredileri günümüzde çok kullanılan ve çekilme aralığı yüksek olan kredilerdir. Konut satışlarındaki artış ya da azalış konut kredilerindeki faiz oranları belirleyici bir faktör oluyor. Faiz oranı düştüğü zamanlarda konut satış oranları yükselmekte faiz oranları yükseldiği bir zaman aralığında konut satışları azalıyor. Çünkü 200,000 TL ve üzerinde olan bu fiyat aralığı faiz oranındaki aşağı yönlü hareketten olumlu bir düzeyde etkileniyor. Konut satışları toplumun orta gelirli kesimin alım gücüne hitap ettiğinde bankaların konut kredisine talep artıyor. İnsanlar ev kirası öder gibi ev sahibi oluyor.