Bir Çölün Hissettirdikleri Wadi Rum

Bir Çölün Hissettirdikleri: Wadi Rum
Wadi Rum rezervi, 1998’de kuruldu ve 720 kilometrekarelik seçkin bir çöl alanının bulunduğu bir alanı kaplıyordu. Oryx ve Arab İbex gibi bazıları nadiren ve nesli tükenmekte olan bir çok flora ve fauna türüne ev sahipliği yapmakta. Farklı doğalarının yanı sıra Wadi Rum, zengin tarihi ile biliniyor. Paleolitik çağlardan (M.Ö. 17.000) bu yana insanın yaşadığı biliniyor.
Birkaç Bedevi kabilesi hala korunan bölgede yaşıyor ve çoğu turizmden canlı bir hayat kazanıyor. Tırmanma, doğa yürüyüşü, jeep ve deve turları yerel ekonomiye önemli katkıda bulunuyor, bu nedenle tüm ziyaretçilerin her zaman yerel tesisleri kullanmaları ve rehberlik etmeleri gerekiyor.
Jeep Turu
Muhtemelen Wadi Rum’daki en yaygın etkinlik ve en çok ortamı kısa sürede görmenin en iyi yolu.Turda, Umm Fruth veya Burdha Kemeri’nin doğal kaya köprüleri, Lawrence’in baharı Lawrence’ın baharı ve Lawrence’ın evi olan kaya yazıtları ve oymalar gibi inanılmaz doğal ve arkeolojik özellikleri ziyaret edilebilir yerlerden.
Yürüyüş ve Trekking
Doğayı sevenler için harika bir fırsat. Çölü yürüyerek keşfetmek, tüm görme seslerini çekmek için mükemmel bir yol ve çoğunlukla bu görkemli ekosistemin flora ve faunasına bakar. Alınan güzergah, yumuşak bir dağ yürüyüşünden dik dağlara karışıklık ve kanyonlarla tırmanmaya kadar, grupların spor ve deneyim düzeylerine bağlı oluyor.
Kamp Ve Akşam Yemeği
Rezerv içerisindeki geleneksel Bedevi deneyimi ya da rezerv dışındaki daha sofistike bir turizm kampı arasında seçim yapılabilir. Yedekte olanlar, yerel Bedevi tarafından sahip olunan, yönetilen ve yönetilenleridir. Bir kampın tipik bir konaklama yerinde Zarb adı verilen geleneksel bir yemek var. Et ve sebzeler yer altı fırında pişiriliyor. Bazı turist kampları, genellikle çok sayıda kitleye katılımı olan bir Bedevi Düğün töreni sunarlar.