Bir çöl Kasabası Coober Pedy Okyanusya

Bir çöl Kasabası Coober Pedy (Okyanusya)
Coober Pedy, Güney Avustralya’da kurulu bir kasabadır. 1915 yılında madenciler tarafından keşfedilmiştir. Kasabanın keşfedilmesi ile madenciler tarafından bölgeye yerleşim başlamıştır. Ancak buraya yerleşen insanlar yüksek sıcaklık ve zor iklim şartları ile karşılaşmışlardır. Bu zor şartları en aza indirebilmek için yeri kazımaya ve evlerini yerin altına inşa etmeye başlamışlardır. Yer üstünde 40 derecenin üstüne kadar çıkabilen sıcaklıklar yer altındaki bölgelerde 24 derece hissedilebilmektedir. Yer altı evleri kışın oldukça soğuk olsa da bölgenin yerel halkı kışın soğuğunu yazın kavurucu sıcağına tercih etmektedir.
Coober Pedy kasabası uzun süredir var olmasına rağmen 1980’lerde popülerlik kazanmıştır. Turizm sektörünün ileri gelen isimlerinden Umberto Coro bölgenin potansiyelini fark etmiş ve 1981 yılında buraya otel inşa ettirmiştir.
Dikkatleri üzerine toplamakta gecikmeyen kasaba kısa sürede çok sayıda ziyaretçinin akınına uğramıştır. Yalnızca Avusturyalılar değil dünyanın dört bir yanından insanlar kasabayı görmeye gelmişlerdir. Ziyaretçiler konaklamak için mağara evleri, mağara otelleri veya Desert Cave oteli tercih etmişlerdir.
Kasaba Nüfusu Ve Etnik Yapısı
Kasaba nüfusu iki bin civarındadır ve bunun üç yüze yakınını aborjinler oluşturmaktadır. Kasaba opal madeninin başkenti sayılır. Bu yüzden geçim kaynağı ağırlıklı olarak madenciliktir.
Kasabanın Konaklama İmkanları
Kasabada 10 motel odası, 12 ekonomik oda ve 12 tane de dorm odası bulunmaktadır. Motel odalarının iki tanesi yer üstünde, sekiz tanesi ise yerin 3.5 metre altındadır. Otelin dorm odaları ise yerin 6.5 metre altında bulunmaktadır. Otelin dorm odalarına ulaşabilmek için 34 basamakla yer altına inmek gerekmektedir.
Kasabanın İklimi
Kasaba dayanılamayacak ve kuru bir sıcaklıkla yüz yüzedir. Sıcaklıklar ortalama 43 derece civarındadır. Ve nem oranı oldukça düşüktür. Zaten kasaba halkının yer altı yaşamını tercih etmesinin sebebi de aşırı sıcaklar ve hayatı zorlaştıran iklim koşullarıdır. Ayrıca bölgede sürekli devam eden toz fırtınaları da aktiftir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.