Beyin Tümörü Baş Ağrısı Yapar mı

Beyin Tümörü Baş Ağrısı Yapar mı?
Beyin tümörü yeni doğan bebekler de dahil olmak üzere tüm yaştaki kişilerde görülebilir. Baş ağrısı çekenlerin ise %60’ında sıklıkla görülen bu hastalığın ilk belirtisi baş ağrısıdır. Beyin tümörünün erken teşhis edilebilmesi durumunda hastanın yaşam kalitesini olumlu bir şekilde etkilenir.
Beyin Tümörleri Hangi Yaşlarda Daha Sık Görülür?
Beyin tümörü yukarıda belirttiğimiz gibi yeni doğan bebeler dahil olmak üzere, her yaş döneminde görülebilir. Orta yaştan sonra ise özellikle kanser hastalarının oldukça büyük bir kısmında kanserin yayılması ile birlikte beyinde tümör ortaya çıkabilir. Beyin tümörünün kesin nedeni henüz bilinmemekle beraber kalıtımın ve çevre kirliliğinin oldukça etkili faktörler olduğu bilinmektedir.
Beyin Tümörünün Erken Belirtileri Nelerdir?
Son zamanlarda oldukça artan, daha önceki baş ağrılarından farklı şekilde oluşan baş ağrısı, görme problemleri, işitme ve koku duyusunun azalması veya tamamı ile yok olması, kafada ortaya çıkan şişlik, sık sık bayılma beyin tümörü habercisi olabilir. Çift görme ve görme bozukluğu, baş ağrısı ile beraber ya da baş ağrısı olmadan meydana gelen çift görme, bulanık bir şekilde görme, görme kaybı beyin tümörünün ilk belirtileridir.
Küçük ebatlarda erken teşhis edilen tümörde kişinin tedavisinde daha iyi sonuçlar alınabilirken büyük bir boyuta ulaşmış tümörün tedavisi oldukça zor İlk işaret baş ağrısı mıdır? Fakat beyin ağrıya karşı hassas bir organ olmadığından dolayı beyinde gelişecek olan bir tümör belirgin büyüklüğe ulaşana kadar baş ağrısına neden olmaz. Özellikle büyüme hızı çok çabuk olan tümörlerde baş ağrısı sıklıkla görülürken, ağır bir şekilde gelişen beyin tümörlerinde ise beyin geriye doğru çekilerek tümöre yer açma ihtimali vardır, bu durumda oldukça büyük boyutlarda bile baş ağrısı görülmeyebilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.