Beyaz Parmak Hastalığı Nedir

Beyaz Parmak Hastalığı Nedir?

İş alanlarında çalışan çoğu kimsede oluşan Beyaz Parmak Hastalığı tıpta Raynaud Sendromu olarak da tanımlanmaktadır. Beyaz parmak hastalığı genellikle elektrikli cihaz ve alet kullanan kişilerde ortaya çıktığı saptanmıştır. Beyaz parmak hastalığı tarım, madencilik, inşaat ve ormancılık vb. ağır sektörlerde çalışanlarda sıklıkla rastlanmaktadır. Bu hastalık omurga üzerinde tahribat yapmakta olup önemli problemlerine sebebiyet vermektedir. Beyaz Parmak Hastalığının hastalarda erken teşhis edilmesi halinde tedavi cihetine gidilip iyileştirilmesi mümkün olabiliyorken, geç kalınması halinde ciddi boyutlara dönüşebilen hatta kangrene dönüşebilen ve parmakların kesilmesine kadar giden bir durum haline gelebiliyor. Bu sektörlerde çalışanlar için meslek hastalığı olarak kabul edilen ‘Beyaz Parmak Hastalığı’ konusunda gerekli önlemlerin alınması iş sağlığı ve iş güvenliği kapsamında mutlak surette değerlendirmeye alınmalıdır.

Bazı belirtilerle ortaya çıkıyor

Ağır iş kollarında ve sektörlerde çalışan, titreyici alet, cihaz, makine ve kompresör gibi titreşim sağlayan aparatlar sayesinde bu hastalığın oluşma oranı oldukça yükseklik göstermektedir. Dolayısıyla bu aletleri kullanan kişilerin mutlak surette ileride oluşabilme ihtimallerini göz önünde bulundurarak herhangi bir belirti durumunda vakit kaybetmeksizin ilgili sağlık kuruluşlarına veya doktora başvurarak tedbir alması gerekmektedir. Hastalığın ilk belirtileri arasında; parmaklarda uyuşma ve karıncalanma, parmak eklemlerinde normalin üzerinde şişmeler, halsizlik, zaman zaman yorgunluk, parmak uçlarından avuç içine doğru beyazlama vb. oluşumlarla ortaya çıkmaktadır.

Kangrene yol açmadan tedavi sürecine girilmeli

Bu belirtileri yaşayan kişilerin hastaneye giderek muayene olarak tahlil yaptırması neticesinde Beyaz Parmak Hastalığı teşhisiyle tedaviye başlanır. Hastalıkla baş etmek oldukça zor ve tedavi süreci ise uzun zaman periyoduna dayanmaktadır. Oldukça hassasiyet gösteren ve gereken zamanlarda gerekli önlemlerin alınması zorunlu olan beyaz parmak hastalığı tedavi sürecinde gecikmeye mahal verildiğinde parmak uçlarındaki dokuların çürümesine yol açarak kangren oluşabileceğinden tedaviye ara verilmemeli ve bu süreçte belirtilen her hangi bir cihaz, alet kullanılmamalıdır. Bundan ötürü ağır iş kollarında çalışıp bu hastalığa yakalanan kişilerin işyerinden ayrılmaları tavsiye edilen en sağlıklı seçimlerden biri olmaktadır.

Soğuğa karşı gereken önlemler alınmalı

Beyaz parmak hastalığı tedavi sürecinde hastalığı geçiren kişilerde metabolizmadaki titreşim ölçümleri yapılarak hastalığın seyri belirlenmektedir. Hastalığın tedavi süreçlerinde mutlaka verilen el egzersizleri yapması, elleri soğuktan koruyucu eldiven veya giysiler kullanması gerekmekte doktor tarafından verilen ilaçların kullanılması tedaviye cevap veren konuların başında gelmektedir. İşyerlerinde çalışan personelin meslek hastalığı olarak kabul edilmeyen bir takım hastalıklar olsa da Beyaz Parmak Hastalığı Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde meslek hastalığı olarak kabul ediliyor.