Bel Tutulması Nasıl Tedavi Edilir

Bel Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?
Bel tutulmaları genellikle hızlı yürürken veya ağır bir şey kaldırırken her insanın başına gelebilecek talihsiz olaylardan birisidir. Bel bölgesinde ani bir tutulma hissedilebilir. Bu da kişin ayağa kalkmasını zorlaştırabilir.
Bel Tutulması Nedenleri
Omurgadan kaynaklanan problemler arasında;
· Bel tutulması: Omurgalar arasında bulunan küçük bloklar amortisör gibi vücuda etki yaparak omurganın rahatsız olduğu günlük şokları içine hapseder. İnsanın yaşlanması ya da sakatlanması durumunda ise bu diskler kopabilir. Bu kopmanın sonucunda ise vücutta büyük bir ağrı meydana gelir.
· Kireçlenme: Kemiklerde bazı nedenlerden dolayı(gen, kilo, yanlış egzersiz, hastalıklar) kireçlenmenin meydana gelmesi beli olumsuz etkileyebilir. Bazen de omurga kanalını daraltabilir.
Bazen stresli olunduğunda içe atılan duygular bele farkında olmadan yük bindirir. Bu nedenden dolayı bel ağrıları meydana gelebilir.
Günlük olarak yapılan işler de bel ağrısına sebep olabilir: Ayakkabının yüksek topuklu olması, belinizde ağır bir çanta ya da yük taşımanız, hareket etmeden oturmak, araba kullanmak gibi nedenler de bel ağrısının olmasına sebep olabilir.
Bel Tutulmasının Tedavi Yöntemi
Evde Tedavi
· Karın bölgesindeki kasları daha güçlü hale getirmek belinizin üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Bunun için fazla zorlanmadan mekik hareketleri yapılabilir.
· Eczanelerde reçetesiz bir şekilde satılan iltihap giderici ilaçlar ya da reçeteli bir şekilde satılan kas gevşeticileri de beldeki ağrıyı azaltarak spazmı dindirir.
· Bel bölgesinin sürekli hareketsiz kalması da bel tutulmalarına sebep olabilir. Bunun için o bölgeye egzersiz hareketleri (esneme, döndürme, gerdirme) yapılabilir. Bu hareketler beli kuvvetlendirip kişinin daha rahat olmasını sağlayacaktır.
Stresten Uzaklaşma
Stres her hastalıkta ilk sırayı aldığı gibi bel ağrılarında da kendini gösterir. İçe atılan duygular sinirlerin yıpranmasına neden olur ve vücudu gergin hale getirir. Olumsuz duygulardan kurtulmak için stresten uzak durmamız gerekir.
En Son Çözüm: Ameliyat
Yukarıda bahsedilen çözümlerin uygulanması ile bir çözüme gidilemezse son çare olarak bel fıtığı ameliyatı geçirilir. Ameliyat ise omurgada eğilme meydana geldiğinde, sinirlerde iltihap olduğunda ya da disklerde bozulma meydana geldiğinde yapılır.
Bel ile ilgili sıkıntılar yaşamamak için bel tutulmasına neden olan sebepleri iyi öğrenmeniz ve bunlardan kaçınmanız gerekir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.