Beijing I Love You Asya

Beijing, I Love You! (Asya)
Türkçesi Pekin olan Beijing, Çin’in başkenti konumunda ve ülkenin de en büyük ikinci şehri. Nüfus yoğunluğu bakımından hızlı bir gelişme sürdüren Pekin, ülkenin en gözde ticaret ve politika şehri konumundadır. Tarihsel öğelerin de bulunduğu bu şehir Çin’in tarihi kimliğini de gün yüzüne çıkartmakta.
Pekin’de Gezilecek Yerler
Çin denildiği zaman şüphesiz ki devamına “Seddi” kelimesi getirilir. Çin Seddi ülkenin ve bu şehrin en turistik yerlerinden birisidir. Pekin’in Chongwen bölümünde bulunan ve 500 yılı geçen bir süreçte dış dünya ile bağlantı kurmayan Yasak Şehir isimli saray ve Cennet Tapınağı da turistler tarafından oldukça ilgi görmekte. Bu bahsedilen mimarilerin yanında Kumming gölünde bulunan Yaz Sarayı da Çin’in uzak doğu geleneklerini ve mimarisini turistlere yansıtmakta.
Uzak Doğu Mutfağı ve Pekin
Bu şehir sadece mimarisi ile meşhur değil. Bir Uzak doğu ülkesi olan Çin şüphesiz ki mutfağıyla da ünlüdür. Kullanılan yerel baharatlar ile bezenmiş yemekler, mezeler ve tatlılar şehrin en gözde sokaklarında bulunan küçük büfeler aracılığıyla turistler tarafından sıklıkla tercih edilmekte.
Alışveriş ve Elektronik
Şehrin en büyük ekonomi kaynağı ve dünyaya açılan kapısı Alışveriş sektörü. Birçok ünlü markanın fabrikası Pekin’de bulunmaktadır. Özellikle elektronik ürünlerde turistlerin en uğrak noktası konumunda bulunan Pekin’de cep telefonları, televizyonlar kısacası elektronik ürünleri China World Shopping Mall, Pasific ve Pekin One World gibi alışveriş merkezlerinden uygun fiyata satın alabilirsiniz. Sadece kadınlara özgü ürünler satan Ladie’s Street isimli caddede küçük butikler ve ilgi çekici ürünler yer almakta. Burada da aynı elektronikte olduğu gibi alacağınız ürünler oldukça uygun fiyatta olacaktır. Size kolaylık sağlamak adına turistik gezinize başlamadan önce paralarınızı Çin’in ulusal para birimi olan Yuan’a çevirmeyi unutmayın.