Bedevilerin Çöldeki Deve Yarışları Wadi Rum Ürdün Ortadoğu

Bedeviler Arap dünyasının göçebe olan toplumlarıdır. Onlar için tarih boyu dayanıklı bir hayvan olduğu için deve çok önemliydi. Develer sayesinde uzak diyarlara ulaşımlarını sağlayabiliyorlardı. Orta Asya da bulunan devler çift hörgüçlü, Arap diyarlarında ki devler ise tek hörgüçlüdür. Develer çok sıcak hava koşullarına dayanıklılık gösterebildikleri gibi 10 gün gibi bir süre aç ve susuz yaşayabilirler. Bu nedenle Bedevi topluluğu develerin gücünden binlerce yıldır ticaret kervanları kurarak faydalanmışlardır. Ürdün ve çevresinde devenin üstünde gezmek turistik bir aktivitedir. Wadi Rum çöllerinde deve safarisi çok yapılan bir etkinliktir.

Bedevilerin Çöldeki Deve Yarışları, Wadi Rum, Ürdün

Bedeviler develerin etinden, sütünden, derisinden ve gücünden oldukça fazla yararlanıyorlar. fakat birde bazı devler yarışlar için özel yetiştiriliyor. Arap yarımadası son zamanlarda oldukça popüler olan deve yarışları düzenlemekte olup, develerden bu anlamda da faydalanmaktalar. Tam olarak büyümüş ve olgunlaşmış develer yarışlar için hazırlanır.
Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan Ürdün Wadi Rum çölünde her yıl yaklaşık 5 ya da 6 kez deve yarışları düzenlenmektedir. Ayrıca Bahreyn, Katar, Umman, Suidi Arabistan’da da deve güreşleri en çok revaçta olan etkinliktir. Bu yarışlarda dişi develer kum parkurlarda yarıştırılır. Sahipleri ellerinde kamçı ile yanlarında gider ve develeri kamçılar ve birbirlerine üstünlük sağlamalarını isterler. Bu şekilde develer 60 km kadar hıza ulaştıkları olabiliyor. Bazı zamanlarda ulusal televizyonlarında deve yarışmaları canlı olarak yayınlanırken özel konuklar ile develerin performansları da değerlendiriliyor.

Ülkemizden de deve güreşlerini izlemek ve doğa harikası olan Ürdün’ün en büyük çölü Wadi Rum’u görmek ve gezmek isteyenler THY nın haftada üç kez Ürdün’ün Akabe şehrine ulaşarak oradan da Wadi Rum çölüne ulaşabilirler.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.