Bebeklerde Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bünyeleri oldukça zayıf olan ve tüm sistemleri yeni gelişen bebeklerde görülen kulak iltihabı pek çok zararı verecektir. Bu nedenle de belirtilerini takip ederek, tedavilerini yaptırmanız gerekecektir. Sizler de kulak iltihabında bebeklerinizin nasıl etkileneceğini ve bu durumdan nasıl kurtulacaklarını merak ediyorsanız, mutlaka bir doktorla görüşmeniz gerekecektir. Bunun dışında herhangi bir müdahaleyi gerçekleştirdiğinizde, daha büyük tehlikelere neden olabileceğinizi de göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

Bebeklerde kulak iltihabı belirtisi nedir?

Kulak ağrıları, zonklama, huzursuzluk hissi, işitme kayıpları veya iştahsızlık gibi durumlar, bebeklerde kulak iltihabını işaret edebilmektedir. Eğer bebeğiniz kulağını ovuşturuyorsa, bu da yine bir kulak problemini gösterecektir. Eğer tedavi edilmezse, bu durumda kulak zarının patlama riski de yüksek olacaktır.

Bebeklerde kulak iltihabının nedenleri nelerdir?

Genel olarak bakteri veya virüslerin yol açtığı kulak iltihaplanmaları görülecektir. Bazen ise alerjik sebeplerden kaynaklı olarak görüldüğü dikkat çekmektedir. Gribal enfeksiyonun yaşanması ya da sırt üstü yatar biçimde beslenmesi de yine orta kulak iltihabına neden olabilecektir.

Bebeklerde kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Yaklaşık olarak 10 gün süreyle bebeklerde kulak iltihabının tedavi edileceği görülecektir. Ani olarak ortaya çıkacak olan rahatsızlıklarda, tedaviyle düzeldiği görülecektir. Çünkü bakteri veya virüslerden kaynaklanması durumunda bunu engelleyecek olan ilaçlar da kullanılacaktır. Ağrıların dindirilmesi için ise yine bu yönde etki eden ilaç ve haplar tercih edilecektir. Alerji varsa alerjik ilaçlar temin edilecek olup, tüm bunların işe yaramaması halinde ise cerrahi müdahale yöntemi tercih edilecektir.

Bebekler kulak iltihabından nasıl korunur?

Bebekler için önemli rahatsızlıklardan olan kulak iltihabından kurtulması için mutlaka 6 ay anne sütü ile beslemeniz gerekmektedir. İyi bir şekilde dinlenmesine olanak vermeli ve bakımlarını aksatmadan yapmalısınız. Bebeğinizin yanında sigara içilmesine asla izin vermemeli ve böyle ortamlarda bulundurmamaya özen göstermelisiniz. Soğuk algınlığına karşı korumalı ve kulağına su kaçırmamaya da özen göstermelisiniz. Bebeğinizin baş ve kulak kısımlarını sıcak tutmak için gerekli özeni göstermelisiniz.

Eğer bir ilaç kullanılacaksa, bunun mutlaka uzman bir doktor tarafından önerilmesi gerekecektir. Orta kulak iltihabını geçirdikten sonra bebeklerinizde işitme zorlukları, menenjit veya yüz felci gibi tehlikeler de bulunacaktır. Mutlaka doktora göstermeniz gerekmektedir ve kendiliğinden geçmesini beklemeden gerekli tedavi yöntemleri ile tanışmanız gerekecektir. Bebeğinizin kulağında akıntı varsa, o yöne yatırmamaya da özen göstermelisiniz. Aynı zamanda ağrılarını dindirecek olan ılık kompresleri yaparak ağrılarının hafiflemesini sağlayacak olan adımları da bir an önce atabilirsiniz.