Bebeklerde Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerinizin kalp hastalığı olduğunda veya kalp çarpıntısı yaşadığında, bunun nedenlerini ve nasıl bir tedavi yapılacağını merak ediyor olabilirsiniz. İlk olarak hangi belirtilerin, bebeklerde kalp çarpıntısının anlaşılmasını kolaylaştıracağını merak ediyorsanız, size bu konuda bazı detayları aktarmak istiyoruz. Böylece şikayetlerini henüz dile getiremeyecek olan bebeklerinizde gördüğünüz anormal durumların nasıl yaşanması halinde bunun kalp çarpıntısı olduğunu anlamanıza da olanak vermiş olacağız.

Son dönemlerde en çok görülen rahatsızlıklardan birisi de bebeklerde kalp çarpıntısıdır. Doğmadan önce dahi meydana gelebilen veya doğumdan sonra oluşan bu durum, çocukluk zamanlarında görülecek olan bir kalp hastalığının habercisi olabilmektedir.

Bu rahatsızlıkların nedenleri bilinmediğinde yanlış bir hayat biçiminin benimsenmesinden ve düzensizliklerin görülmesinden dolayı, ileriki yaşlarında daha büyük problemlerle karşılaşmalarına da neden olunmaktadır.

Bebeklerde Kalp Çarpıntısı nedenleri nedir?

Anne karnından itibaren başlayan bu rahatsızlık, hamilelik döneminde kullanılan zararlı alışkanlıklardan görülmektedir. Bununla birlikte enfeksiyonel bir hastalık da buna neden olabilecektir. Eğer annede şeker hastalığı veya yüksek tansiyon meydana gelmişse, kalp hastalıkları oluşmuşsa ya da kolesterol gibi rahatsızlıklar görülmüşse, bu bebeğin de sağlığını tehdit edecektir. Bu durumun en çok akraba evliliklerinde daha sık görüldüğünü de söylemek mümkündür.

Bebeklerde kalp çarpıntısı nasıl belli olur?

Eğer bebeğiniz kalp hastalığı ile doğmuşsa, bu durumda dudaklarında ya da tırnaklarında morarmalar görülecektir. Ağlama sırasında ise daha belirgin bir hale geleceği dikkat çekecektir. Güçlükçe soluk aldığında veya çabuk yorulduğunda ya da ayak bileklerinde şişlik oluştuğunda, sizler de bebeklerde kalp çarpıntısı veya kalp hastalığı olduğunu anlayabilirsiniz.

Bebeklerde kalp çarpıntısı tedavi edilir mi?

Bu durumda öncelikle hangi hastalıktan kaynaklandığının teşhis ve tespit edilmesi gerekmektedir. Altında yatacak olan sebebe göre ritim bozukluğunun yaşanması halinde, buna göre tedavi yöntemleri izlenecektir.

Eğer kalp delikliği gibi durumlar varsa, kalp ameliyatları ile giderilmesine uğraşılacaktır. Açık kalp ameliyatı yönteminin uygulanmadığı, damarlardan girilen ve özel bir cihaz yardımıyla kapatılan deliklerden sonra, bebeklerde kalp çarpıntısının yok edilmesine dikkat edilecektir. Ancak çoğu zaman bebeklerin, belirli yaşlara gelmesi beklenmektedir ve bu süreçte gerek ilaçla, gerekse ihtiyaç duyulan tedavi yöntemleri ile hastalığın seyrinin ilerlememesi ve ağırlaşmaması da sağlanmaktadır. Tedavinin yapılmasıyla birlikte ise çocukların hayatlarına daha kolay adapte olmaları da sağlanacaktır.

Sizler de doğumdan itibaren çocuklarınızda bu tür durumları görmekten şikayetçiyseniz, hemen harekete geçebilirsiniz. Risklerin çok azaltılmasına ve ameliyatlar sayesinde tamamen ortadan kaldırılacak olan kalp hastalıklarına yönelik adımların atılacağı muayeneleri yaptırabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.