Bebeklerde Kalp Atış Hızı

Yeni doğduğu andan itibaren bebeklerin, kalp atışında bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık gösteren kalp atışlarının, bebeklerde ne kadar olduğu ile ilgili bazı detaylara değineceğiz.

Nabız olarak da adlandırılan kalp atış hızının, bebeklerde daha yüksek olduğu görülmektedir. 1 dakikalık süre içerisinde ne kadar attığına bakılarak yapılacak hesaplamada, bebeğin nabız sayılarının ne kadar olacağını merak ediyorsanız, sizler için bu yazımızda önemli detayları aktaracağız.

Bebeklerin kalp atış hızı neden fazladır?

Bedenlerinin çabuk büyümesiyle birlikte metabolizmalarının yükselmesi, bebeklerin kalp atış hızının da fazla olmasına zemin hazırlamaktadır. Daha fazla oksijene ihtiyaç duymaları, kalp atışındaki nabızla gerçekleşir. Bu nedenle de daha hızlı bir şekilde attığı görülecektir.

Bebeklerde nabız değerleri nelerdir?

l Yeni doğmuş bir bebekte 125 atım görülecektir ve bunun aralığı 70 ile 190 arasında olacaktır.
l Sonraki süreçlerde ise 120 atıma düşecek olan bu nabzın, dakikada 80 ile 160 arasında değişmesi normal olarak görülecektir.
l 3 yaşına kadar olan bebeklerde 110 atım olarak gözlemlenen nabız 80 ile 130 arasında değişebilecektir.
İşte bilmeniz gereken bu rakamların üstünde bir nabız görülürse mutlaka doktora başvurarak yardım istemek gerekecektir. Böylece tıbben neler yapılabileceği de açıkça görülmüş olacaktır. Bunun dışında bebekler için herhangi bir müdahalede bulunmamaya özen göstermelisiniz. Son derece hassas yapıya sahip olan ve henüz yeni gelişme gösteren bebekelrde kalp atışının hızlı olduğunu anladığınız an hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora göstermeniz de gerekecektir.

Bebeklerde kalp atış hızının önemi nedir?

Kalbin görevine baktığınızda kanı, oksijeni ve diğer besinleri pompalamakla sorumlu olduğunu görebilirsiniz. İşte bu görevini aksatması halinde ise tahmin ettiğinizden çok daha ciddi hasarlar görülecektir. Bu nedenle de sağlıklı bir birey için ne kadar miktarda atması gerektiğini bilmek önemlidir.

Çok yüksek atması halinde taşikardi, düşük atması halinde ise bradikardi olarak adlandırılacak olan bu durumun altında yatmakta olan sebeplere bakmak gerekmektedir. Dinlenme esnasında güçlü ve ritmik olmasına özen göstermek gerekmektedir. Doğru değerlerini bildiğinizde ve doğru bir biçimde ölçtüğünüzde, sizler de bu konuda ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz.