Bebeklerde Gaz Sıkıntısı Nasıl Giderilir

Bebeklerde Gaz Sıkıntısı Nasıl Giderilir?
Yeni doğan bebeklerde henüz sindirim sistemleri tam olarak gelişmediğinden ilk 1-2 hafta gaz sorunu olmaz.
Yeni Doğan Bebeklerin Dışkıları Nasıldır?
Henüz emzirilen bebekler yeşil renkte sulu ve gürültülü kaka yaparlar. Bunun adı geçiş kakasıdır. Bebeğin ilk yaptığı kaka ise bebeğin anne karnındayken bağırsaklarında biriken safra salgısı ve mekonyum denilen bir sıvıdır. Sindirim organları gittikçe gelişir ve bağırsaklardaki emilim arttıkça bebeğin kaka yapma sıklığı da azalır.2-5 gün arası bile kaka yapmaları mümkündür. Yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası krem kıvamında ve altın sarısıdır.
Bebeğin Gaz Sancısı Yaşadığını Nasıl Anlarız?
Genellikle akşam üzeri ya da akşam saatlerinde bebeğiniz bacaklarını karnının içine çekiyor ağzı da sürekli emmek ister gibi aranıyor ve sinirli bir şekilde çığlıklar atıyorsa muhtemelen gaz sancısı çekiyordur.
Bebekler Neden Gaz Problemi Yaşıyor?
Gaz problemi her bebek için kaçınılmazdır. Çünkü bebekler yeterince hareket edemiyor sürekli yatma durumundalar sadece sıvı gıdalarla besleniyorlar emerken de hava yutuyorlar ve hazım bakterileri oluşuyor. Bağırsağa geçen küçük hava baloncukları bağırsak hareketleri ile eklenerek büyük bir hava baloncuğu yaratıyor ve kalın bağırsağın bir bölümüne takılarak şiddetli spazma neden oluyor.
Gaz Masajı Nasıl Yapılmalıdır?
Hemen masaj yapma fikriyle manevra yaparsanız bebeğiniz daha fazla ağlayabilir. Öncelikle bebeğinizi kucağınıza yatırıp onu hafifçe sallayın. Ellerinizi birbirine sürterek ısıtın ve ellerinizi bebeğinizin karnına koyun. Bu ısı spazmın etkisini azaltır ve bebeğinizi rahatlatır. Elleriniz sıcak ve mümkünse hafif yağlı olsun. Bebeğinizin dizlerini karnına doğru yavaşça itin ve 10’a kadar sayıp tekrarlayın. Bu işlemi 6 kere yapabilirsiniz.
Daha sonra bebeğinizin göğüs kafesinden başlayıp kasıklara doğru hafif bir baskıyla elinizi kaydırın. Bebeğinizin karnında hayali bir saat düşünün ve sağ elinizi saatin altına koyup sol elinizle saat yönünde daireler çizin.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.