Batu Caves Hinduların Kutsal Mağara Tapınağı, Asya

Batu Caves Hinduların Kutsal Mağara Tapınağı, Asya

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur seyahatlerinin başlıca uğrak noktası kuşkusuz Batu Caves ( Batu Mağaraları)dır. Batu mağaraları Kuala Lumpur’un yaklaşık 13 kilometre kuzeyinde Selangor eyaletinde yer alan, Hindular için çok önemli kutsal tapınaklardır. Batu Caves Mağaraları, Turistler ve özellikle Hindu hacılar tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. 1892 yılında, Doğa bilimci William Hornaday’in keşfi ile bulunan Batu Mağaraları Dünya’daki en büyük mağara tapınakları olarak biliniyor. Her yıl Ocak- Şubat aylarında gerçekleştirilen Thaipusam festivali nedeni ile Batu Caves tapınakları ziyartçi akınına uğruyor.

Kutsal Mağaralar

Batu Mağaraları, Ana Tapınak Mağarası, Sanat Galerisi ve Karanlık Mağaradan ibaret olan üç büyük tapınak mağarasının yanında diğer küçük mağaraların birleşmesi ile oluşuyor. Oldukça yüksek konumda bulunan mağaralara yaklaşık 300 basamak çıkarak ulaşılıyor.

Tapınak Mağarası olarak adlandırılan ana büyük mağara, devasa boyutta hayranlık uyandıran bir tapınak olması ile ziyaretçileri büyülüyor. İkinci mağara olan Dark Cave Mağarasında dağcılık merakı olan ziyaretçiler için trekking aktiviteleri düzenleniyor. Sanat Galerisi bölümünde ise çeşitli Hindu Heykelleri sergileniyor. Mağaraların içinde ibadet etmek için tapınma alanları da mevcut.

Lord Murugan Heykeli

Batu Mağaraları bölgesinde yer alan Lord Murugan Heykeli, Dünya’nın en büyük 2. Hindu heykeli olarak biliniyor. Diğer ismi Kartikeya ile de anılan Lord Murugan, Parvati ve Shiva’nın oğlu olan Büyük bir savaş tanrısıdır. Hindu kültürünü büyük ölçüde etkileyen Murugan, Malezya, Endonezya, Singapur, Güney Afrika gibi birçok bölgede Hindular için en önemli tanrı olarak kabul edilir. Yaklaşık 43 metre yüksekliğinde altın kaplama olarak yapılmış olan Lord Murugan Heykeli, Batu caves bölgesini görülmeye değer kılan en güzel ayrıntılardan biri.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.