BAŞTA SEDEF HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

BAŞTA SEDEF HASTALIĞI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Sedef hastalığı; derinin kendini yenileme sürecinde oluşan ani bir hızlanma sonucu ortaya çıkan, pul pul döküntü, kızarıklık ve kepeklenme gibi bir görüntü oluşturan cilt hastalığıdır. Kronik bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı değildir. Başta görülen sedef hastalığı, yuvarlak, belirgin, beyaz-gri renkte ve yayılma eğilimindedir. Deri iltihaplanır ve kurur. Saç derisinde kepekli ve kabuklu bir görüntü oluşturup, kaşıntı yapar. Ancak saç derisini doğrudan etkilemez ve saç dökülmesine neden olmaz. Başta sedef hastalığı, kaşıntıyla beraber kanamayı da beraberinde getirebilir ve saçta büyük ölçüde kuruluk görülür. Hastalığın belirli bir sebebi olmasa da temelinde psikolojik rahatsızlıklar, stres yatar. Aşırı strese maruz kalan insanlarda, ani bir şok yaşayanlarda, sürekli sıkıntı ve gerginlik yaşayanlarda, ilişki bozukluklarında ve en önemlisi aşırı sevgisiz kalındığında oluşabilen bir hastalıktır. Başta sedef hastalığını tetikleyen başka nedenlerde vardır. Bunlar, çürük diş, bademcik veya idrar yolu iltihabı, deriyi bir yere çarpma ve deriyi şiddetli kaşımadır.

BELİRTİLERİ:

Başta oluşan sedef hastalığının belirtileri her kişide aynı şekilde seyretmez. Bazı hastalarda, belirtiler kaybolabilir ancak bir süre sonra hasta daha belirgin görülen yaralarla karşılaşabilir. En sık görülen belirtileri;

l Deriden hafifçe kalkmış iltihaplı, kırmızımsı yaraların olması
l Oluşan yaranın beyaz ve gri renk karışımında olması
l Cildin pul şeklinde dökülmesi
l Sürekli bir kaşınma ve yanma hissinin olması
l Sürekli bir baş ağrısı ve ateş olması
l Vücut direncinin düşmesi
l Düzensiz uyku rejimi
l Halsizlik ve yorgunluktur.
TEDAVİSİ:

Sedef hastalığının oluşma nedenlerinin tam olarak bilinmemesinden dolayı kesin olarak uygulanabilecek bir tedavisi de yoktur. Ancak vücudun çok az bir bölümünü kaplayan ufak çaplı yaralar için çeşitli kremlerle tedavi edilebilir. Saç derisindeki pullanmayı ortadan kaldırmak için katran içerikli kremler kullanılabilir. Deri içine enjeksiyon ile kortizon verilmesi veya kortizonlu kremler kullanılması ciltteki yanma hissini azaltır ve hastayı rahatlatır. Cildin sürekli olarak nemli tutulması gerekir. Nemli tutulan cilt hastalığın ilerlememesini sağlar ve hastayı rahatlatır.

Hastanın yaşına ve hastalığın şiddetine göre daha farklı tedavilerde uygulanabilir. Bunlardan biri de ışık tedavisidir. Uzman doktorun önerisiyle yapılır. Işık tedavisi, ultraviyole B ışınlarının yaraya direk uygulanması şeklinde yapılır. İlaç ve krem tedavilerinde hastalık tekrar seyir gösterebilmekte ancak ışık tedavisinde görülmemektedir. Seans şeklinde yapılır ve hastalığın şiddetine göre seanslar 10’a kadar çıkabilir. Bu tedavi sırasında uzman doktorun önerdiği destekleyici krem ve ilaç tedavisi de yapılır. Hastalık, kafa derisindeki görüntü normale dönene kadar ilaç ve krem tedavisine devam edilir.