Baş Çarşının Sembolü Baş çarşı Sebili Saraybosna Avrupa

Saraybosna Nerededir?

Saraybosna, Bosna-Hersek’in başkentidir. Ülke kuzey, batı ve güneyden Hırvatistan’a doğudan ise Sırbistan’a sınır komşusudur. Şehir dağlarla çevrilidir ve Milijacka isimli nehrin kenarında kurulmuştur. Ülkenin başkenti olan bu şehir aynı zamanda ülkenin en gelişmiş ve en kalabalık olduğu şehirdir.

Saraybosna çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Burada yaşayan halk çoğunlukla Boşnak, Hırvat, Sırp, Yahudilerden oluşmaktadır. Ankara’nın Altındağ Belediyesi ve Bosna-Hersek’in Visoko Belediyesi kardeşlik anlaşması yapmışlardır.
Şehir savaştan dolayı oldukça hasar almış ve hala tam olarak toparlayamamış durumda. Baş çarşı ise yara almış bu şehrin renkli, hareketli noktalarından biridir. Baş çarşı 1500’lü yıllarda kurulmuştur. Türkiye’den yapılan balkan gezilerinin en önemli noktalarından biri tarihi baş çarşı da konumlanan ahşap şadırvan Baş çarşı sebilidir. Bu ahşap şadırvanı bir çok dükkan çevreleyerek Baş çarşıyı oluşturmaktadır.

Saraybosna Başçarşı Sebili

Çeşme konum olarak direk baş çarşının girişinde bulunmaktadır. Bosna sancak beyi olan İsa bey tarafından 15. Yüzyılda yaptırılan şadırvan sonrasında Gazi Hüsrev bey tarafından katkılar sunularak büyütülmüştür. Baş çarşıda bulunan bu şadırvan Hacı Mehmet Paşa tarafından İstanbul’da bulunan çeşmeler örnek alınarak 1753 yılında yaptırılmıştır. Günümüzde hala kullanımda olan Baş çarşı sebilinin etrafı Osmanlı camileriyle çevrilidir. Gerek turistler gerek halk tarafından sıkça uğranılan bu nokta hemen hemen her zaman kalabalık durumda.

Saraybosna’da Nerede Kalabilirim?

Şehir turistik bir yapıya sahip olduğu için konaklama açısından birçok olanak mevcuttur. Baş çarşı civarında konaklarsanız çoğu yere yürüyerek gitme imkanına sahip olabilirsiniz.

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir?

Saraybosna’ya İstanbul’dan kalkan uçaklar mevcuttur. Çoğu hava yolu şirketinin ülkeye seferleri bulunuyor. İstanbul’dan Saraybosna’ya gitmek yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Havalimanı şehir merkezine oldukça yakındır ister otobüslerle isterseniz de taksiyle geçiş sağlayabilirsiniz.