Baş Ağrısı Kulak Çınlamasının Belirtileri ve Tedavisi

Kulak çınlaması, birçok faktörün sebep olabildiği bir hastalıktır. Baş ağrısıyla yakından ilişkilidir. Kulak çınlaması, çok ileri boyutlara ulaştığında, baş ağrısı veya dönmesine sebep olabilir. Baş ağrısıyla birlikte görülen kulak çınlamalarının sebebi, ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğinden önemsenmeli ve tıbbi olarak araştırılmalıdır.

Baş Ağrısı Kulak Çınlamasının Sebepleri

Baş ağrısı kulak çınlamasının sebepleri çok farklı olabilir. Sebeplerine ve hastalığın ilerlemişliğine göre de, farklı belirtilerle kendini gösterir.

Yorgunluk: Birdenbire oluşan ani ve aşırı yorgunluk, baş ağrısı kulak çınlaması hastalığının bir sebebi olabilir.

Stres: Stres, yaşadığımız çağda olumsuz yaşam koşullarına bağlı olarak herkesin ortak sağlık sorunu olan bir hastalıktır ve ciddiyeti değişen daha ileri boyutta hastalıklara sebep olabilir. Baş ağrısı kulak çınlaması, stres nedeniyle ortaya çıkabilen hastalıklardan birisidir.

Darbe: Kafa bölgesine sert bir şekilde darbe alınması, baş ağrısı ve şiddetli kulak çınlamasına sebep olabilir.

Psikolojik sıkıntılar: Herkes, hayatının belirli dönemlerinde çeşitli sebeplere bağlı olarak psikolojik dalgalanmalar yaşayabilir. Ancak bu durum, çoğu kişide tedavi gerektiren hastalıklara sebep olabilir. Baş ağrısı kulak çınlaması, psikolojik dalgalanmalar sonucunda ortaya çıkabilecek yapıda bir hastalıktır.

Kulak Kirlenmesi: Kulak temizliğine dikkat edilmediği takdirde kulakta biriken kir, zamanla çeşitli kulak hastalıklarına sebep olabilir.

Solunum yolu enfeksiyonları: Genelde, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerde, baş ağrısı ve kulak çınlaması oluşabilir.

Beyin tümörleri: Bağ ağrısı ile kulak çınlamasının en tehlikeli nedeni, beyin tümörleridir.

Tansiyon: Yüksek tansiyon, sürekli kulaka çınlaması ve baş ağrısına neden olabilir.

Baş Ağrısı Kulak Çınlamasının Belirtileri

Baş ağrısı kulak çınlaması, kişinin vücudunda meydana gelen herhangi bir hastalığa bağlı olarak oluşabilir. Hastalığın ciddiyetine göre de, farklı belirtilerle kendini gösterir. Baş ağrısı ile kulak çınlaması aynı anda oluştuğundan da, kişiye oldukça rahatsızlık verir.

Mide bulantısı ve zaman zaman ağrıması ile kusma, baş ağrısı ve kulak çınlamasıyla beraber ortaya çıkan belirtilerdir. Hasta ayrıca, zaman zaman baş dönmesi ve denge kaybı da yaşayabilir. Tedavi geciktikçe, işitme ve geçici bilinç kaybı görülebilir. Kişide, şiddeti giderek artan bir yorulma ve sürekli halsizlik gözlemlenebilir.

Baş Dönmesi ve Kulak Çınlamasının Tedavisi

Baş dönmesi ve kulak çınlamasının tedavisi için, bir KBB uzmanına muayene olmak gerekir. Çünkü profesyonel tanı her zaman, etkili tedavi yapılmasını sağlar. Doktorlar baş ağrısı kulak çınlaması için genellikle antibiyotik içerikli ilaçlarla veya damlalarda tedavi uygulamaktadır. Ancak tabi ki, tedavi şeklinin belirlenmesinde hastalığın sebebi de büyük önem taşımaktadır.