Baş Ağrısı Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Günlük yaşamınızda pek çok işi yapmanızı engelleyen kalp rahatsızlıklarına maruz kaldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bunlardan bazıları kendilerini kalp çarpıntısı ile belli edecektir ve bu konuda mutlaka uzman bir doktordan görüş almak gerekmektedir. Baş ağrısı ve kalp çarpıntısı arasındaki bağlantıyı sizlerle paylaşacağımız bu yazımızda, belirtileri ve tedavileri ile ilgili olarak önemli açıklamaları da yapmış olacağız.

Kalp hastalıklarında görülen en önemli belirtiler, düzensiz olarak çalıştığına işaret edecek olan kalp çarpıntısıdır. Ancak kalp çarpıntısı ile birlikte baş ağrısı da görülebilir ve bu durum pek çok hastalığın habercisi olacaktır. Psikolojik problemlerden, heyecan, stres veya kaygıya kadar pek çok düzensizliğin habercisi olan bu rahatsızlıkların, kalp ritmini de olumsuz etkilediği görülecektir. Bu nedenle de çarpıntı meydana gelecektir ve bu da birlikte baş ağrısının görülmesine neden olacaktır.

Psikolojik etkenlerle birlikte, diğer rahatsızlıklar da kalp çarpıntısını tetikleyecektir. Eğer göz kararması veya yorgunluk gibi durumları yaşıyorsanız, rahatsızlıklarınızın ciddi olduğunu gösterecek olan bu rahatsızlıklar karşısında hemen doktora gitmeyi asla ihmal etmemelisiniz.

Baş ağrısı kalp çarpıntısı neden olur?

Psikolojik nedenlerle birlikte bazı fiziksel etkenlerin de buna neden olacağını unutmamak gerekmektedir. Stres ve korkuya neden olacak, heyecan yapmanızı tetikleyecek ve adrenalin hormonunu salgılayacak olan pek çok durum hem kalp çarpıntısını, hem de baş ağrısını beraberinde getirebilecektir. Bazı durumlarda çeşitli hastalıklardan dolayı kullandığınız ilaçların da etkisini görebilirsiniz. Alerjiniz varsa, diyetteyseniz veya tansiyon rahatsızlığı duyuyorsanız, bundan kaynaklı olarak kullanacağınız ilaçlarında çarpıntı ve baş ağrısına neden olabileceğini unutmamak gerekmektedir.

Eğer bünyenizin zayıf olduğunu düşünüyorsanız, bu durumda kafein içerikli içecekleri tüketmemeniz gerekecektir. Çay, kahve veya kola gibi maddelerin tüketilmesiyle birlikte baş ağrısının ve kalp çarpıntısının görüleceğine dikkat çekilecektir. Kadınlara özel dönemlerden olan regl ya da gebelikte baş ağrısı ile birlikte kalp çarpıntısı sık sık görülecektir. Bunun nedeni ise hormonların salınmasından dolayıdır ve bu süreçlerin geçmesiyle birlikte kısa sürede düzelecektir.

Tüm bunların dışında baş ağrısına neden olan ve kalp çarpıntısı ile birlikte görülen çok ciddi hastalıklar da olabilir. Ancak tanıyı kolaylaştıracak olan noktalar, yorgunluğun ve halsizliğin de görülmesi olacaktır. Mideniz bulanıyorsa veya sürekli başınız dönüyorsa, gözleriniz kararıyorsa ya da fenalık hissini yaşıyorsanız, en kısa sürede doktora gitmeyi de ihmal etmemelisiniz. Panik atak hastalığı olan kişilerde daha çok görülen ve psikolojik bir durumu işaret eden bu sürecin, ancak uzman bir doktor ile giderilmesi gerekmektedir. Her ne sebeple olursa olsun, mutlaka teşhisinin yapılmasını sağlayacak olan muayeneleri ve tedavileri yaptırmak için uzman bir doktora görünmeyi de asla ihmal etmemelisiniz.