Banko Görevlisi Ne İş Yapar

Banko Görevlisi Ne İş Yapar?
Banko görevlisi bankacılığın en önemli elemanlarından biridir. Özellikle bu yıl da dahil olmak üzere geçmiş yıllarda da banka sayılarının artması ve daha fazla personele ihtiyaç duyulması nedeni ile çok fazla duyduğumuz yaygın bir iş haline geldi. Banko görevlisi diğer adıyla banko asistanı, bankanın içinde veznede veya gişede bulunan para yatırma, çekme, havale, EFT gibi birçok işlemi yapmakla görevli banka elemanıdır. Günümüzde bankacı olmak isteyen insanların sayısı gün geçtikçe artıyor olmasıyla beraber kişilerin bankaya alımı da zorlaşıyor.
Banko Görevlisi veya Banka Asistanı Olmak İçin Aranan Şartlar
Aranan şartlardan biri ve en önemlisi en az lise mezunu olma şartıdır. Üniversite mezunu olmak ve bankacılık mezunu olmak banko görevlisi olma işini kolaylaştırır. Ayrıca her bankanın mutlaka yaş sınırı vardır. Bu sınır ilk kez bu işi yapacaklar için yaş sınırı 25 -28 olmakla beraber bankaya göre de değişiyor. Tecrübeli olanlarda ise yaş sınırı yoktur fakat daha önceki çalıştığı yerlerden referans isteyebiliyorlar. Bankaların personel alımı yapacakları dönemlerde sınav tarihlerini duyururlar ve sınava girip yeterli puanı alan kişileri bu defa da mülakat için çağırırlar. Mülakatı geçen artık bankada çalışmaya hak kazanmıştır.
Banko Görevlisi Kişisel Özellikleri
Banko görevlisi banka içerisinde en yoğun çalışan ve en fazla yorulan, enerji harcayan çalışandır. Gün içerisinde çok sayıda insanla muhatap olmaları nedeniyle hem fiziki hem de beyin ile yorulurlar. Bu nedenle bankacıların çok sabırlı ve insanlarla iletişimi iyi, diksiyonu düzgün olması gerekir. Agresif yapıdaki sabırsız kişilerin bu meslek için uygun olmayacağı açıktır. Çünkü bankalarda müşteri memnuniyeti en önemli kriterdir. Bu nedenle güler yüzlü, sakin ve sabırlı olmak, işlemi doğru ve hızlı yapmak, müşterilerle iyi iletişim kurmak önemlidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.