Bankaya Altın Emanet Edilir Mi?

Yaşanan hırsızlık ya da dolandırıcılık olaylarına karşı, bazı tedbirler almak gerekir. Evdeki altın ya da mücevher hatta tapu gibi değerli eşyaları, evde bulundurmak büyük riskler taşır. Kazanılarak elde edilen değerli eşyaları; herhangi bir hırsızlık ya da dolandırıcılık karşısında üzülmemek adına, emniyetli bir yerde bulundurmak, daha tedbirli bir tutumdur. Buna istinaden, alınan çeşitli önlemler vardır.

Bankaya Altın Emanet Etmek

Bankalarda kişiye ait altın gibi değerli eşyalar; belli bir yıllık ücret karşılığında, kişiye özel düzenlenen kasalarda, garanti sağlamak amacıyla koruma altına alınır. Belirli bir ücret karşılığı müşteriye sunulan kiralık kasalar; altınlarını koruma altına almak isteyen şahısların kredi kartlarından ya da vadesiz hesaplarından tahsil edilir. Ödeme talepleri, tamamen müşterilerin istekleri doğrultusunda gerçekleşirler. Bankada hesabı olan müşterilerin, emanet edilen altınları için 7/24 hizmet almaları sağlanır. Bu şekilde, altın sahipleri güven içinde istedikleri değerli eşyalarını koruma altına alırlar.

Emanet Edilen Eşyaların Geri Alınması

Herhangi bir sebepten dolayı kullanılmak istenen altın veya mücevher gibi değerli eşyalar; yetki verilmiş şahsın ya da eşya sahibinin vasıtasıyla kullanma talebi olması doğrultusunda tekrar alındığında, geri bırakmak istenildiği takdirde banka tarafından kullanıcıdan alınarak, tekrar kiralık kasalarda koruma altına alınır. Kiralanan kasaya emanet edilen değerli eşyalar, bankanın önlemleri vasıtasıyla korunmaktadırlar.

Kiralık Kasa Bedeli

Kiralanan kasaların bedelleri ya da altınları korumaya alan diğer hükümleri, bankayla altınlarını koruma altına alan kiralık kasa sahipleri arasında gerçekleşir. Eşyanın büyüklüğüne ve cinsine göre, kiralık kasa boyutları belirlenir. Altınları koruma altına alan kiralık kasaların anahtarları, sadece değerli eşyalarını korumaya alan şahsın kendisinde olur. Kasa anahtarının başkasına teslim edilmesi mümkün değildir. Kasada teslim edilen değerli eşyalar; altın, mücevher ya da buna benzer her ne olursa olsun, bankanın güvenliğinde en iyi şekilde korunur.