Bankalarda Unutulan Para Sorgulama

Bankalarda Unutulan Para Sorgulama
Günümüzde artık insanlar daha bilinçli olduğu için unutulan banka hesapları sayısı giderek azalmaktadır. Fakat hemen hemen her bireyin banka hesabı en az bir adet mutlaka vardır. Son yıllarda döviz hesapları da dahil edilirse kişi başı hesaplar birden fazladır.
Bankalarda Unutulan Para Durumu
Bazı insanlar maalesef hesap kontrolü yapmayı unuttuğu için, farkında olmadan bazı hesaplarda az miktarda da olsa paralar unutulmaktadır. Bankalarda unutulan para sorgulama yapıldığında, oldukça fazla paraların olduğu görülmektedir. Bu paralar yasa gereği, 10 sene bekletilmekte, 10 sene sonrası Devlet hazinesi olarak bildiğimiz, TMSF’ye aktarılmaktadır.
Bankalarda unutulan paralar hiç küçümsenecek boyutta değildir. Günümüz itibariyle Para miktarı 100 – 150 milyon TL’yi aşmış durumdadır. 3 milyon üzerinde hesap, zaman aşımına uğramıştır.
Bankalarda Unuttuğumuz Parayı Nasıl Sorgularız?
Bankada unutulan parayı sorulama sistemi TC kimlik numarası ile değil, sadece kişinin ad ve soyadı bilgileri ile çalıştığı için, Bizim ülkemizde aynı ismi taşıyan insanların sayısı da gözükmektedir. Doğru kişinin bilgileri ise bankada unutulan para sorgulama sonucu ekranda çıkan doğum tarihi ve diğer bilgiler kontrol edilerek kolaylıkla öğrenilebilmektedir.
Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınabilir?
Bankada unutulan para sorgulama sistemi sayesinde bankada paranızı unuttuğunuzu öğrendiyseniz güzel bir haber verebiliriz. Bankada unutulan paraları geri alabilmek mümkündür. Hesaplarda parası olanlar, fark ettiğiniz banka şubenizden kimliğiniz ile başvurarak geri tahsil edilebilmektedir. Hesabınızda az miktarda olsa paranızı almayı ve açık kalan kullanılmayan hesaplarınızı kapatmayı unutmayınız.
Bazı banka şubelerinin yaptığı açıklamada, zaman aşımına uğramış mevduatlar, internette yayınlanmıştır. Bankada paranızın olup olmadığını, bankalara gitmeden de öğrenebilirsiniz.
Bankaların kullanılmayan hesapların kapatılmaması halinde, bireylerden hesap işletim ücreti aldıklarını da unutmayın.