Bankalar Haciz İşlemlerini Ne Zaman Başlatır

Bankalar Haciz İşlemlerini Ne Zaman Başlatır?
Bankalar, talepte bulunan herkese, tüketicinin almasına bir engel yoksa (kredi ödemeleri için bir gelirinin olması, kredi notunun yüksek olması, vb.) faiz oranlarıyla birlikte kredi ya da kredi kartı olanakları sunmaktadır. Ancak alınan kredi ya da kredi kartı her ne kadar işlerimizde kolaylık sağlasa da bazen geri ödemeler de zorlanılabilmektedir. Bu borçlarını belli bir süre aksatanlar, ödemeyenler olursa banka kendisine olan borcu alabilmek için tüketiciye icra takibi gibi bir cezai yaptırım uygulamaktadır. Onur kırıcı olan bu durumun hiç kimsenin başına gelsin istemeyiz. İşte bu makalemizde ‘hangi durumlarda icra gelir ve icra süreci nasıl işler?’ sorularına cevap vermeye çalışacağız.
İhtarname
Bankalardan kullanılan kredi, kredi kartı ve diğer ek hesaplar ödenmediğinde bu olanakları size sağlayan banka hakkınızda yasal takip ve cezai yaptırım başlatacaktır. Banka bu yaptırım ve takibi kendisi değil hukuk büroları aracılığıyla yapacaktır. Bu süreç uzun bir süreyi kapsamaktadır.
Borç taksitini aksatan ya da ödemeyen tüketiciye hemen icra olayı gerçekleşmez. Öncelikle banka tüketiciye, noter kanalıyla bir ihtarname gönderir. Bu ihtarname borçluya borcun 60-90 gün gecikmesi halinde gelir. Eğer hâlâ 3. Dönem sonunda yani 90. gün akabinde de borcunuz ödenmediyse banka sizinle son kez irtibata geçip size yeni bir ödeme planı sunar ya da siz bankaya bir taksitlendirme teklifi yapabilirsiniz. Bu şekilde de çözüme kavuşulmaz ve borcunuz 120. Günün sonunda hâlâ ödenmezse artık muhatabınız banka olmaktan çıkar, icra takip sürecini takip edecek olan avukat olur.
Hukuk Bürosu
Avukatın ilk işi, gelen dosyayla birlikte size bir icra davası açmak olacaktır. İcra dairesinden tarafınıza borcunuzu yedi gün içinde ödemeniz, üzerinizdeki malların beyanında bulunmanız ve borca itirazınız varsa bildirmeniz konusunda posta ile iadeli taahhütlü şekilde bir karar gelir ve o günden itibaren yedi günlük bu süreç başlamış olur.
Borcunuzu avukatla görüşerek hâlâ bir plan dâhilinde ödeme şansınız var. Yedi gün sonunda artık bir ödeme yapılmazsa ilk olarak sigortalı bir çalışan iseniz maaşınıza icra gelecek, diğer tüm mal varlıklarınıza rehin konulacaktır. Eğer maaşınız yoksa icra bu sefer direkt mal varlıklarınıza gelecek ve hemen onları satışa çıkaracaklardır. İcra durumlarınızda artık muhatabınız avukattır. Her türlü pazarlığı onunla yapmalısınız.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.