Bankalar Dolar Bozar mı Hangi Banka En Uygun

Bankalar Dolar Bozar mı, Hangi Banka En Uygun?
Bankalar döviz bürolarında olduğu gibi döviz alış ve satış işlemi yaparlar. Bankaların alım satım işlemleri yaptığı döviz kurları, Merkez Bankasının günlük açıkladığı gösterge niteliğindeki kurlar neticisinde belirlenir. Bu göstergelere rağmen bankalardaki döviz alış ve satış fiyatları farklılık göstermektedir. Döviz alıp satarak kar elde etmek isteyen ve dövizin durumunu sürekli takip eden müşteriler, bankalardaki makas aralığına dikkat etmelidirler.
Makas Farkı Nedir?
Dövizin alış fiyatı ve satış fiyatı arasındaki aralığa makas farkı denir. Müşteri döviz satacağı durumlarda bu makas aralıklarına göre daha fazla para kazanabilir. Döviz alacağı durumlarda ise daha uygun fiyata döviz alabilir.
Bankalarda Yapılan İşlemler
Bankalar; güven sistemini esas alan, para ve kredi işlemleri yapan mali aracılardır. Bankaların yaptıkları işler, süreklilik gerektiren işler ve süreklilik gerektirmeyen işler olarak ikiye ayrılır.
Süreklilik Gerektiren İşler
Süreklilik gerektiren işler, müşteri ile banka arasında gerçekleştirilen, belirli bir sözleşmeyle tescillenen işlemlerdir. Süreklilik gerektiren işler de banka ve müşteri arasında bir bağ olur. Vadesiz hesap işlemleri, vadeli hesap işlemleri, kredili mevduat hesabı işlemleri, kredi kartı işlemleri, kredi işlemleri, yatırım işlemleri bankaların süreklilik gerektiren işlerindendir.
Süreklilik Gerektirmeyen İşler
Süreklilik gerektirmeyen işlemler; müşteri ile banka arasında gerçekleştirilen, sözleşmeye ihtiyaç duyulmadan tek seferde gerçekleştirilebilen işlemlerdir. Banka ile müşteri arasında bir bağ olmasını gerektirmez. Fatura ödeme, başka bir hesaba para yatırma, döviz alıp satma gibi işler süreklilik gerektirmeyen işlerdir.
Fatura Ödeme
Müşteriler elektrik, su, doğalgaz, telefon, kablolu yayın faturalarını bankalardan ödeyebilirler. Bazı özel kurumlar, istedikleri bankayla çalıştıklarından bazı özel fatura ödemeleri sadece belirli bankalara yapılabilir.
Başka Bir Hesaba Para Yatırma
Banka müşterisi olsun ya da olmasın her birey bankada hesabı bulunan bir başka banka müşterisinin hesabına banka aracılığı ile para yatırabilir. Başka bir hesaba para yatırmak için o bankanın müşterisi olmak zorunluluğu yoktur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.