Banka Kredi Risk Raporu Nasıl Öğrenilir

Banka Kredi Risk Raporu Nasıl Öğrenilir?
Banka kredilerinde risk raporu müşterinin kalite notuna göre belirleniyor. İçsel derecelendirme ve standart yöntem ile belirlenen bu raporlar kredi verilecek yüklenicinin ödeme hareketlerine, kredi kartı hesap özeti borç harcamalarına ücret ile çalışan ise bordolarında bulunan net aldığı maaşa, ticaret ile uğraşan tacir ise yılık vergi ödemelerine kadar pek çok risk faktörünü inceleniyor. Risk faktörleri bütün bankaların ortak kullandığı bir sistem ile yapılıyor.
Risk Raporu Nasıl Takip Ediliyor?
BDKK ‘nen bankalara gönderdiği iç yönetmenlikler ile risk yönetimi birimleri kurulmakta müşteri portföylerinde bulunan kişilerin yıl içerisinde ödeme hareketlerine göre kalite notu belirlenmektedir. İstatiksel yöntemler kullanılan bu müşteri risk raporu hazırlama devamlı müşterilerin ödeme davranışlarındaki değişikliklere göre puanlamalar yapılıyor. Bu sistemde devamlı takip edilen müşteri davranışsal hareketlerinden tutun geri ödeme ve geçmiş dönemdeki davranış durumlarına göre kredi çekmek istediği zaman istatiksel puanlama yapılıyor.
Risk Raporunda Negatif ya da Pozitif Puan Sıralaması Nedir?
Risk raporu 0 ile 1400 puan arası puan aralıkları ve üzeri olarak 5 kategoriye ayıran banka risk yönetimi müşteri portföyünün ödeme ve bütçe davranışlarını istatiksel yöntemlerle puanlıyor.
· 0-500 arası puan aralığındaki müşteri portföyü
· 500 ile 800 arası müşteri portföyü
· 800 ile 1100 arası müşteri portföyü
· 1100 ile 1400 arası müşteri portföyü
· 1400 ve üzeri müşteri portföyü
Puanlama sistemleri bankaların risk yönetimine göre değişmekte olup eğitim, yaş durumu, evli ya da bekar olması gibi risk faktörleri bankaların risk yönetimine göre yüzde oranları değişiyor. Her bankanın kendi puanlama sistemi olduğunda puanlama aralıkları değişiklik gösteriyor.
Hangi Puan Ne Anlama Geliyor?
0 ile 500 arası puan kredi başvurusu negatif olanlardır. Bu müşteri riskli ödeme davranışlarında bulunduğundan kredi kullanılamaz anlamına geliyor.
500- ile 800 arası puanda bulunan müşteriler kredi başvurusu riskli olduğunu bu puan aralığındaki müşteriler kredi çekebilmesi için kefil ya da başka bir teminat gösterme mecburiyetinde bulunan puan aralığı anlamına geliyor.
800 ile 1100 arası puanda olan müşteri portföyü ise pozitif puan aralığında bulunduğundan kredi kullanabilen normal puana sahip müşteri portföyü anlamına geliyor.
1100 ile 1400 arası puanda bulunan müşteri portföyünde bulunan kişiler ise yüksek puana sahip müşterilerin olduğu puanda bulunduğu anlamına geliyor.
1400 ve üzeri ise en yüksek puan bulunan müşteri portföyünde bulunan müşterileri gösteriyor.
Müşterilerin risk raporu bankaların üye olduğu Kredi Kayıt Bürolarında bulunan sistemden bakılıyor. Bu sistemden müşteriler bankaya gitmeden KKB’nin sitesinden Findeks modülü ile 1 TL karşılığında T.C. Kimlik No ile cep telefonu bilgisini vererek kredi risk puanına erişim sağlıyor. Kişiler banka kredi notunun yüksek olması için kredi kartı ödemelerine, bankalardan çekilen kredilerini takibe sokmadan günü geldiğinde ödemeleri gerekiyor.