Banka Kredi Ön Onay Verdi Sonra Onaylamadı

Banka Kredi Ön Onay Verdi Sonra Onaylamadı
Banka kredisi kullanmak için çeşitli başvuru yöntemleri bulunmaktadır. SMS olarak başvuruda bulunabiliriz, internet üzerinden başvurabiliriz ya da direk şubeye gidip başvuruda bulunabiliriz. İnternet ve SMS ile başvuruda bulunanlar için ön onay dediğimiz bir sistem bulunmaktadır. Siz internet ya da SMS yolu ile başvuruda bulundunuz ve krediniz için ön onay alındı olarak size geri dönüş SMS i gelir. Bunun anlamı, krediniz onaylandı evraklarınızı tamamlamak için şubemize geliniz demek olsa da bazı durumlarda ön onay alınmış kredilere şubeye gittiğimizde de red cevabı gelebiliyor. Şöyle ki; siz kredi başvurusunda bulundunuz, ön onayınızı aldınız ve şubeyi ziyaret ettiniz. Gerekli kriterlere uygunsunuz ve puanınız da tutuyor. Buradaki tek pürüz sizin bunu evraklarla kanıtlamanız olacaktır. En önemli olan gelir belgenizi kanıtlamaktır.
Geliri Belgelendirmek
SGK asgariden ödeniyorsa ve aslında maaşınız yüksek ise sizin bordronuzda asgari tutar göründüğünden kredi ön onay verdi, sonra onaylamadı diye bir şey bankacınızdan duymanız mümkün. Böyle durumlarda maaş yazısı, kefil, ya da ipotek gibi seçenekler tarafınıza sunulacaktır. Bunları da sunamıyorsanız gelirinizi mutlaka ispatlamanız gerekecektir. Yalnız maaş yazısı konusunda işverenler sıkıntıya düşmemek için yazıyı genellikle vermek istemiyorlar.
Banka ön onay verdiği kredilerde bu gibi üzerinde durduğu konulara oldukça dikkat eder. Sizin beyanlarınızı doğrulamanız banka nezdinde çok önemlidir. Bahsetmiş olduğumuz gelir belgesi gibi evraklarınızı tamamlayamamanız halinde banka krediniz kullandırmayacaktır.
Konut Kredilerinde Ön Onay
Ön onay verildikten sonra onaylanmayan krediler sadece ihtiyaç kredisi olmamakla birlikte konut kredilerinde de bu tarz pürüzler çıkabiliyor. Evin değeri ekspertizin verdiği değerden daha yüksek çıkıyorsa, bu durumda istediğiniz kredi miktarı onaylanmayacaktır. Örneğin sizin alacağınız fiyatın % 80 kadarını ekspertiz değer biçti, bu durumda %20’lik kısma kredi çıkmayacaktır. Bu gibi durumlarda ön onay almış olsanız da krediniz istediğiniz miktarın altında kalacaktır.
Ön onay verilen kredilerin sonradan onaylanmaması için, tüm bu durumların dikkate alınması gerekmektedir.