Bamyanın Faydaları Nelerdir

Ebegümecigillerden bir bitki olan bamya kış aylarının vazgeçilmez yemeklerindendir. İçerisindeki yapışkanımsı sıvı ağızda kötü bir tat bıraksa da çok faydalı bir bitkidir. İçerisindeki besinler dolayısı ile kış aylarında bol bol yenmesi gereken bir bitkidir. 

Bamyanın İçindeki Mineraller Ve Vitaminler 

Bamya da birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. İçerisindeki C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. K vitamini kemiklerin gelişmesine katkı sağlar, kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi için önemli bir etkendir. Ayrıca demir, kalsiyum, manganez ve magnezyum gibi mineraller mevcuttur. 

Bamyanın Sinir Ve Sindirim Sistemine Etkisi 

Çözünür ve çözünmez lifler içerir. Çözünebilir lifler metabolik toksinleri yok eder ve kalp hastalığı riskini azaltır. Sindirim sistemi ile zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Ülseri önlemede önemli bir etkisi olan bamya sindirim sisteminde ki asidin etkisini azaltır. Stres ve depresyona bağlı rahatsızlıklarda önemli bir etkendir. 

· Bamyanın faydaları bunlarla sınırlı değil. Önemli bir organ olan göz de retinayı korur ve göz de ki rahatsızlıkları önlemede büyük destek olur.
· Kilo sorunu olanlar da bamyayı tercih edebilir. Bamya içeriğindeki lifler insan da tokluk hissi yaratır ve zayıflamaya yardımcı olur.
· Kan da ki hücreleri yeniler ve cildin her zaman dinç kalmasını sağlar.
· Bamyanın düzenli olarak tüketilmesi obezite ile kolay mücadele edilmesini sağlar.
· Bamyanın kendisi gibi bamya suyu da oldukça faydalıdır.
· Kanda ki şeker oranını dengeleyen bamya suyu diyabet hastalarına da iyi gelmektedir.
· İçerisindeki su ve mineraller sayesinde ishal olanların kaybettiği su ve minerallerin geri kazanılmasına yardımcı olur.
· Kış aylarında öksürük ve boğaz ağrıları yaşayanlar içinde bamya suyu oldukça faydalıdır.
· İçerdiği lifler sayesinde bağırsakları harekete geçirir bu sayede kabızlığa da iyi gelir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.