Balon Ödemeli Araç Kredisi

Balon Ödemeli Araç Kredisi
Her insan başını sokacak bir ev ve ayağını yerden kesecek bir araç hayali kurar muhakkak. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlarımız için toplu taşıma araçlarının kalabalıklığı ve bu nedenle de çoğunlukla yolcu taşıma kapasitelerinin dolmaları sonucunda durakları es geçmeleri nedeniyle işine, randevusuna geç kalmak durumunda kalmaları şahıslarına ait bir araca sahip olma hayalini kuvvetlendiriyor.
Balon Ödeme Nedir?
Bankaları, son dönemlerde müşterilerinin yüksek taksit tutarlarındaki ödemeler konusunda yaşanan sıkıntılardan ötürü, yeni bir ödeme sistemi önerisi getiriyor. Bu ödeme sistemi sizin aylık taksit tutarlarını belirlediğiniz, ödeme planı dahilinde son taksite kadar belirlenmiş taksitlerin düzenli ödenmesi ve en son taksitte ise kalan borcunun tamamının kapatılması ile işleyen kredi çeşididir. Bu sisteme balon ödeme sistemi deniliyor. Balon ödemeli araç kredi ile de kendi belirleyeceğiniz düşük ödemeli taksitlendirmeler ve kalan miktarın son taksitine yansıtılması suretiyle hayalinizdeki aracınıza sahip olabilirsiniz.
Ödeme planı nasıl oluşacak?
Ödeme koşullarını standart tüketici kredisi faiz oranları ile hesaplanarak, talep etmiş olduğunuz miktar, vade sayısı ve bankalara göre değişen alt limit aylık taksit tutarına göre planlama yapılıyor. Banka standartları ile müşteri talepleri ortak hareket ederek ortalama taksit tutarları oluşturuluyor. Örneğin; 30.600 TL’lik balon ödemeli banka kredisi başvurusu dahilinde ödeyebileceğiniz tahmini tutarı 529 TL olarak belirleyerek 36 ay vadeli planlamada toplam faizli ödemeniz gereken tutar toplamı 45.513,50 TL oluyor. Bu duruma göre de 35*529=18.515 TL ödedikten sonrasında fark kalan tutar en son taksitiniz olan 36. aya yansıtılarak; en son taksit ödemeniz 26.998,50 TL olarak belirleniyor.
Kimler yararlanabilir?
Balon ödemeli araç kredisi ya da genel olarak balon ödemeli krediye istisnasız herkes başvuru gösterebiliyor ancak son ödemenin yüksek tutarını baz alacak olursak, genel başvuruların esnaf ve belirli dönemlerde toplu para alabilecek, şirket sahipleri tarafından değerlendirilebileceği ön plana çıkıyor.