Balıkçı Yelkenlisiyle Denizde 40 Km Asya

Asya kıtası kıtalar arasında en büyüğü olma özelliğini taşıyan bir ada olarak göze çarpmaktadır. Kıta dünya nüfusunun en büyük bölümünü toprakları içeresinde taşımaktadır. Kıtada bulunan en büyük 2 ülke Hindistan ve Çin’dir. Ülkemiz topraklarının önemli bir bölümü de bu kıtada yer almaktadır. Kıtanın genel özelliklerine dikkat çekecek olursak 44 milyon km kare bir alana sahiptir. Dünyada en yüksek dağ olarak bilinen Himalayalar kıta sınırları içerisinde yer almaktadır. Kıta çöl konusunda diğer kıtalara göre oldukça fazla çöle sahip bulunmaktadır. En büyük çölleri Arabistan, Karakum ve Kızıl kum ’dur.

Asya İklimi

İklim olarak kıtada tek bir iklim çeşidi yoktur. Değişik iklim çeşitleri kıtada mevcuttur. Muson, Akdeniz, çöl, tundra ve karasal iklim karada en çok görülen tiplerdir. İklim çeşitliliğinden kaynaklı tarımsal çeşitlilik de bölgesel farklılıklar göstermektedir. Bunun en olumlu yanı da kıtada her türlü ihtiyacı giderecek yiyecek türleri kıtada temin etmek mümkün olabilmektedir.

Asya’da Yaşam

Asya kıtasında yaşam oldukça çeşitlidir ama kıtaya gidip de denizin keyfini kesinlikle sürmek gerekir. Balıkçı yelkenlisiyle denizde hırçın dalgalar arasında gezintiye çıkmak oraya gelen turistler için vazgeçilmez, eşsiz bir eğlence türüdür. Bu eğlencenin tadına varan turist denizde en az 40 km gezinti yaparak maceralı yolculuğuna son vermektedir. Balıkçı yelkenlisini yavaşlığı ve denizin huzuru sizi çok geçmişe götürerek unutulmaz sahneler yaratacaktır. Böyle bu turizm çeşidi balıkçı esnafına maddi anlamda oldukça fazla bir destek sağlamaktadır.

Asya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Asya kıtasında gezilecek yerleri sıralamak mümkün olmamaktadır. Kıtadaki ülkelerin güzelliği oldukça ün yapmıştır. Bunun sebebi ise kıtanın oldukça kalabalık olmasıdır. Kıtada fazlasıyla doğal hayat mevcut olup turistler doğadaki güzelliklere daha çok önem verebilmektedir. O kadar geniş bir kıtada kendine özgü hayvan çeşidi de oldukça fazladır.