Balıkçı Köyü Porto Lagos İskeçe Avrupa

Balıkçı Köyü: Porto Lagos, İskeçe (Avrupa)
Porto Lagos, İskeçe yolu üzerinde yer alan küçük ve huzurlu bir balıkçı köyü olmasıyla birlikte gün geçtikçe azalan güzel doğası korunmaya çalışılıyor. Ayrıca Yunanistan ‘ın bölgesine ve Gülmicene ‘ye yakınlığı ile biliniyor ve birçok Türk ‘ün yaşadığı bir yer olarak biliniyor. Güzel görüntüsü ve göçmen kuşlara ev sahipliği yapması nedeniyle ilgili kişilerin çok sık ziyaret ettiği bir yer haline gelmiş. Porto Lagos küçük bir yer olmasına karşın ziyaretçileri için gezilecek fazlaca seçenek sunuyor. Gezilecek yerlerden bahsetmek gerekirse şöyle bir göz atabilirsiniz.
Vistanida Gölü
Yunanistan ‘ın en büyük ikinci gölü olmasıyla birlikte Makedonya ve Trakya Milli Park alanı altındaki bu göl önemli bir sulak alan olup içme suyu ihtiyacını karşılayan önemli bir kaynaktır. Rodop ve İskeçe bölgeleri arasında 45 km kareye yayılan bu alan İskeçe ‘ye 25 km, Gümülcine ‘ye 23 km ve Selanik ‘e 225 km uzaklıkta bulunmaktadır. Porto Lagos denildiğinde ilk akla gelen Vistanida Gölü mükemmel bir kuş gözlem yeridir. Bir tarafı deniz diğer tarafı göl, orman ve sulak alana sahip olduğu için yaklaşık 300 ve daha fazlası kuş türünü barındırmaktadır.
Akbalıkçıl, Karabatak, Karayıp Flamingosu gibi kuş türleri sahilde belirlenen gözlem noktalarından dürbün ile izleme imkanı sağlıyor. Bununla birlikte kazlar, ördekler, kuğular ve büyük pelikan sürüleri ve daha birçok kuş türünün göç rotasında yer aldığından dolayı yine gözlemciler için büyük bir öneme sahiptir.
Aya Nikolaos Kilisesi
Porto Lagos ‘un yakınında bulunan, bölgenin en çok ziyaret edilen noktasıdır. Ahşap bir köprüden önce kiliseye daha sonra bir diğer akşam köprüyle Pantanassa Kilisesi ‘ne bağlanmaktadır. Kiliseler göl üzerinde bulunmasıyla oldukça dikkat çekmesiyle birlikte, güzel mimarisi ile birçok ziyaretçi toplamakta. Ayrıca burayı ziyaret eden Hristiyanlar tarafından kutsal olarak kabul edilir. Ahşap köprülerle birbirine bağlanan bu kiliselerde her yıl 6 Aralık’ta inançlı insanlarla dolup taşmasıyla meşhur.
Bilinmesi Gereken Diğer Ayrıntılar
Gelen ziyaretçilerin en çok tercih ettiği konaklama noktası olarak Dedeağaç ‘ta bulunan Alexander Hotel and Casino Thraki bilinmektedir. Porto Lagos ‘a güzel doğası, kiliseleri, ve göçmen kuşları gözlem için çok gözde bir yer olsa da bu hotel dünyanın her yerinden şans oyunları tutkunları oldukça ziyaret edilmektedir. Ayrıca İskeçe, Kavala ve yakınlarında bulunan Taşöz Adası’na yakın olduğu için bir merkez görevi görmektedir.