Balıkçı Kasabası Semporna Asya

Balıkçı Kasabası Semporna (Asya)
Asya turunun yeni duraklarından biri olan, hem doğası hem de insanlarıyla ve bir o kadarda görülmeyen güzellikleriyle dolu olan Semporna balıkçı kasabası olarak ün salmıştır. Deniz ürünlerinin yanı sıra yengeç, ıstakoz gibi kabuklu ürünler dışında, tropik dokusundan dolayı da sebze ve meyveye düşkünlüğüyle biliniyor.
Semporna Küçük Kasaba
Semporna, küçük ama bir o kadar da şirin kasabadır. Restoran ve otellerin yanı sıra, dalış yerlerini de bünyesinde barındıran, dünyaca ünlü dalış noktalarından biri olarak göze çarpmaktadır. Sipadan adasına tekneler ile 2 saatlik mesafededir. Bu sürenin kısa olması turistlerin cazibesini çekmeyi başarmıştır.
Sipadan Adası Hakkında Kısa Notlar
Sipidan adası, indo-pasifik olarak bilinen bir yerdedir. Dünyanın en zengin su altı canlılığına sahip olan bölgesi olarak nitelendirilir. Buraya verilen bir diğer isim; su altı dünyasının kalbidir. Aslen yanardağ lavlarının birikip oluşturduğu tahmin edilir.600 metre kadar derinliğe inmiş duvarı mevcuttur.
2002 yılına kadar, Malezya ve Endonezya’nın ortak sularını kapsayan ada sonradan Ligitan Adası ile Malezya’ya verilmiştir. 2000 yılında tatsız bir hadise meydana gelmiştir. Filipinler tarafından adaya gelen korsanlar, sipidan adasından 21 kişiyi esir almış fakat kısa bir süre sonra salıvermiştir. Bu sebeptendir ki adaya herkesin veda ettiği düşünülür. Adada daha çok silah ve askeri mühimmat olduğu gözlenmiştir. 2005 senesinden sonra, ada yerlileri tarafından terk edilmiş. Restoranlar, çeşitli barlar ve oteller çürümeye mahkum kalmıştır. Tekne sayılarının az olmasından dolayı adaya günübirlik dalış amaçlı gidilmektedir.
Semporna
Adaya yakın olan keyfinize keyif katacak resort, deniz hizasındaki bir adanın üzerinde, adaya ahşap ayaklı oluşuyla otantik havaları bünyesinde bulundurur. Dalış merkezi, güneşlenme balkonlarının dışında benzersiz güzellikteki turkuaz rengindeki deniziyle, balkondan gözlerinizi büyülemeye yetecektir. Hem eşsiz güzelliği ve manzarasıyla geniş bir fotoğrafçı kitlesi de bulunur. Dünyadaki en iyi dalış yerlerinde üst sıralarda görülür. Dalış sırasın size, baraküdalar, akya sürüsü ve köpek balıkları da eşlik edecektir. Ancak, burada bulunan köpek balıklarının dalış açısından hiçbir tehlike yaratmadığı bilinmektedir.