Bağışıklık Sisteminizin Güçlendirme Yolları

Bağışıklık Sisteminizin Güçlendirme Yolları
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en iyi yollardan birisi beslenmedir. Sonbahar aylarında sebze ve meyve tüketimi sağlanmalıdır. Tüketilmesi gereken bazı meyve ve sebze çeşitleri bağışıklık sisteminiz güçlenmesine yardımcı olur.
Portakal
C vitaminin kaynağı bol olan meyve çeşididir. Bu yüzden her hastalığa karşı bağışıklık sistemini geliştirebilmektedir. Portakal, diğer turunçgillere göre en çok tüketilen ve tavsiye edilmektedir. .
Nar
Nar, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan yapıcı özelliğe sahiptir. Narı çekirdekleri ile birlikte çiğneyerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Nedeni ise nar çekirdeğin kanser üzerinde etkili olmasıdır.
Ispanak
Ispanak, bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden birisidir. Sebebi ise içerisinde vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, bulunan sebze çeşidimizdir. Enfeksiyonları önleyip, bağışıklığı güçlendirir.
Brokoli
Brokoli kanser üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Glukozinolatların sayesinde kanser riskini azalmasını sağlar. Brokolinin içerisinde C vitamin ve E vitamini bulunduğundan dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Domates
Domates de tavsiye edilebilecek bir başka besin kaynağı olup, kalp damar hastalıkları ve kanser ile mücadele eder. Ama domatesin tüm bu yararlarını görmek için mevsiminde tüketin.
Karnabahar
Karnabahar C ve K vitaminleri bulunmaktadır, Karnabaharın karaciğere faydası vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. B1, B2, B3, B5, B6, B9 vitaminleri bulunmaktadır. Karnabahar kolesterolü sağlığı etkilemeyecek düzeyde olmasını sağlar.
Bağışıklık sisteminizi güçlendirirken sadece meyve sebze tüketmek de yeterli değil. Vücudumuza Omega 3 gerekli olduğu için balık tüketimi de sağlanmalıdır. Balık tüketimi sağladığımızda Omega 3 takviyesi aldığımızdan dolayı kolesterolümüzü kontrol altımıza almış oluruz. Birçok balık türünün önemi vardır ancak bağışıklık sistemi için önemle tavsiye edilen balık türleri; Sardalye, İstavrit’tir.
Sağlıklı bir kahvaltı, düzenli olarak spor egzersizleri ve her sabah işe giderken yürüyüş yapmak da bağışıklık sistemini güçlendirir.