Bağırsak Süpürgesi Pırasa ve Faydaları

Bağırsak Süpürgesi Pırasa ve Faydaları
Pırasa, çok uzun soğanlı, göbekli, genellikle Batı Anadolu’da yetiştirilen, zambakgillerden bir sebzedir. Çeşitli türleri mevcut olan pırasa yazın ve kışın pazarlarda sürekli yerini korur. Ülkemizde kamış pırasa ve kara pırasa çeşitleri yetiştirilir. Lezzetinden ötürü en çok kamış pırasa tercih edilir. Çorbalarda, böreklerde ve daha birçok yemeklerde yer alan pırasa besleyici ve insan sağlığına faydaları olan doğal kaynaklardan bir tanesidir. Yiyecek haricinde kozmetik ve ilaç sektöründe önemli bir yere sahiptir.
Yüksek Besin Değeri
A vitamini açısından çok değerli olan pırasa; silisyum, potasyum, kalsiyum, potasyum, kükürt, iyot, demir ve hayati öneme sahip birçok vitamini barındıran zengin besin kaynağıdır. Düşük kalorili olduğu için diyet yapan kişilerin vazgeçilmezidir. Dengeli beslenerek sağlıklı kilo vermek için en elverişli yiyecektir.
Pırasanın Faydaları
İçerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde vücudun tüm sistemlerine olumlu etkisi vardır. Kan, kalp, damar, göz, özellikle sindirim sistemi ve cilt sağlığı için çok önemli faydalar sağlar. Çok tesirli idrar sökücüdür ve ödem atmayı kolaylaştırarak vücudun sindirim sistemini süpürerek temizler. Sindirim sistemi organlarını korur ve çalışmalarını destekler. Pırasada bulunan lifler mideyi tok tutarak açlık hissini azaltır. Bağırsakların kolay ve sık çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler.
Güneş ışınlarından korur ve cilde parlaklık kazandırır. Saç dökülmelerine neden olan birçok sorunu engeller, saç köklerini kuvvetlendirerek saçları korur. Tüm dokuların sağlığını düzenleyen K vitaminini bileşenlerinde bolca bulunduran pırasa, kan dolaşımını hızlandırır, damarları güçlendirir ve tansiyon dengesini düzenler. Damar sağlıklı ve güçlü olması vesilesiyle kalbi koruyarak onun yorulmadan çalışmasına olanak sağlar. Arter hastalığı, ateroskleroz gibi kalp hastalıklarının oluşumunu engeller. Antiseptik özelliği enfeksiyonlara karşı koymayı sağlar. Önemli bir antioksidan olarak bilinir.