Bağ Dokusu Hastalıkları

BAĞDOKUSU HASTALIĞI

Günümüzde pek çok kişinin en büyük derdi eklem sorunları olmaktadır. Bu durumun genelde sebebi bağ dokusu hastalıkları olmaktadır.

Bağ dokusu, dokuların birbirine bağlanmasını sağlayan kısımdır. Vücudu bir arada tutar ve destekler. Kemiklerde bulunan dokuları etkilemekte olan hastalıklara Bağdokusu adı verilir. Günümüzde oluşmakta olan bu hastalılar genelde üç etmenden dolayı oluşmaktadır.

Bunlarda ilki şüphesiz kalıtsal yani genetik hastalıklar olmaktadır. Bunun yanında bağışıklık ve diğer etkenlerden dolayı ortaya çıkan hastalık nedenleri de bulunmaktadır. Hastalıklarda eklemlerin hassaslığı da ön plana çıkmaktadır bunun yanında akciğer ya da kalp gibi sorunlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıklar genel olarak çocukluk döneminde teşhis edilmektedir.

Bağ dokusu iltihabı gibi durumlarda genelde orta yaşlılarda ya da yaşlılarda karşımıza çıkmaktadır. Vücutta meydana gelmekte olan olumsuzluklar bağ dokularına yansır. Bu hastalıkların temel nedeni asla bilinmemektedir. Fakat tahminler genetik olduğu yönündedir. Daha sonrasında ise çevresel etkenler olarak düşünülebilir.

İltihaplı bağ dokuları organları da etkilemektedir. Bu alanda özellikle en kalp gibi organlar olmaktadır.

İltihaplı Bağ Doku Hastalıkları Nelerdir?

· Lupus Erimatozus

· Bağlı Lupus

· Sjögren Sendromu

· Sistematik Skleroz

· Polimiyozit

· Mikst

· Anlaşılmayan Bağdoku Hastalıkları

Bağ dokuları Hastalık Belirtileri Nelerdir?

· Halsizlik

· Kas

· Ateş

· Anemi

· İltihaplı

· Kas güçsüzlüğü

· Kilo kaybı

· Nefes zorluğu

· Saç dökülmeleri

· Ağızda kuruluk

· Şiddetli göğüs hastalıkları

· Bulantı

· Gözde kuruluk

· Çeşitli cilt sorunları

· Zayıf hisler gibi birçok belirti ile kendini gösteren bir hastalık olmaktadır, bunlar gibi belirtileler sizde de varsa mutlaka doktora başvurmalıdır.

Eklem Bulguları

Şiddetli eklem ağrıları oluşmaktadır, bunlar genelde sabahları artış gösterir. Eklemde şişlik, eritem ya da lokal sıcaklık gibi şeylerdir.

Bağ dokusu Hastalığının Tedavisi Nasıldır

Günümüzdeki bulunmakta olan bağdoku hastalıklarının tedavisi bulunmaktadır. Bu tedaviler kullanılırken genelde ilk olarak ağrılar yok olmaya başlamaktadır. Bunun dışında iltihapta azalma gibi durumlar gerçekleşir. Tedavi süreci ilke başlatıldığı andan itibaren ağrının olduğu bütün yerler soğuk olarak tutulmalıdır.

Bu tedavi sürecinde tercih edilmekte olan iki adet ilaç tipi vardır, bunlar:

NSAI adı verilen ilaçlar, semptomatik tedavi amacı ile tercih edilen bir yöntemdir. Ağrı ve sertliği azaltmakta etkilidir.

Diğer grup ise hastalığı düzenleyici ilaçlar olmaktadır. Sulfasalazin gibi ilaçlar bu grupta yer almaktadır. Bu hastalıklarda teşhis oldukça önem arz eder. Bağ dokusu hastalıkları pek çok belirti ile kendini göstermektedir. Bu belirtiler gibi şikâyetiniz bulunduğunda mutlaka en kısa sürede doktorunuza başvurununuz aksi takdirde istenmeyen pek çok olumsuzluk ile karşılaşmanız olası olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.